Μούρθια: Με… καθοριστικό Λαρεντζάκη “λύγισε” στην παράταση την Βαλένθια! (videos)

2019-11-10T22:37:00+00:00 2019-11-10T22:39:32+00:00.

10/Nov/19 22:37

Η Μούρθια του καθοριστικού Γιαννούλη Λαρεντζάκη, πήρε μία σπουδαία νίκη στην παράταση για την ACB, κόντρα στην Βαλένθια με 97-95.

Στο πρώτο μέρος, η ομάδα του Έλληνα διεθνή γκαρντ/φόργουορντ ήταν εξαιρετική και πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια με 12 πόντους διαφορά (46-34).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Βαλένθια “ξύπνησε” και με εντυπωσιακό συνολικό επιμέρους σκορ 27-14, γύρισε το ματς και μάλιστα προηγήθηκε με 61-60, με τον αγώνα να είναι ντέρμπι.

Στην τέταρτη περίοδο, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο και καμία δεν μπορούσε να πάρει προβάδισμα “ασφαλείας” και τελικά οδηγήθηκαν στην παράταση με σκορ 81-81.

Εκεί στο έξτρα πεντάλεπτο, η Μούρθια με την δύναμη της έδρας και το περισσότερο πάθος για την νίκη, κατάφερε να πάρει το μεγάλο νικηφόρο αποτέλεσμα, με 97-95 όντας ψύχραιμη στις κρίσιμες βολές.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Μπούκερ με 24 πόντους, 9 ασίστ και 3 ριμπάουντ και ο Έντι με 24 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ ο Λαρεντζάκης σε 23 λεπτά συμμετοχής, είχε 6 πόντους με 1/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 ασίστ.

Μάλιστα ο “Λάρι” έπαιξε καθοριστικό ρόλο στη διαμόρφωση του τελικού αποτελέσματος, αφού είχε:

• Το αμυντικό ριμπάουντ στο 86-86 στο 39′
  • Το κλέψιμο για το 92-86 στο 39′
  • Το αμυντικό ριμπάουντ στο 92-86 στο 40′
  • Την ασίστ για το 94-89 στα -26″
  • Τις 2/2 βολές για το 96-92 στα -20″

Πλέον η Βαλένθια ετοιμάζεται για την εντός έδρας αναμέτρηση της Ευρωλίγκα, με την έκπληξη της διοργάνωσης μέχρι στιγμής, Βιλερμπάν (15/11, 22:00).

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 46-34, 60-61, 81-81, 97-95