Γκραν Κανάρια – Μούρθια: Νίκησαν Κατσικάρης και Μπουρούσης τον… καλό Λαρεντζάκη! (video)

2019-11-17T15:10:06+00:00 2019-11-17T15:10:06+00:00.

17/Nov/19 15:10

Μία μεγάλη νίκη για την 9η αγωνιστική της ACB, πανηγύρισε η Γκραν Κανάρια των Κατσικάρη και Μπορούση με 85-79, κόντρα στην Μούρθια του Γιαννούλη Λαρεντζάκη.

Από το πρώτο ημίχρονο, η αναμέτρηση στα Κανάρια Νησιά ήταν ντέρμπι, με τους γηπεδούχους πάντως να πηγαίνουν προηγούμενοι στα αποδυτήρια, με 45-42, όντας λίγο περισσότερο εύστοχοι.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε αισθητά και η Μούρθια δεχόμενη μόλις 13 πόντους, κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με 59-58 και να δείξει ότι μπορεί να κάνει την… ζημιά, στην Γκραν Κανάρια.

Τελικά στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη και του Γιάννη Μπορούση, κατάφερε να πάρει στο φινάλε την σημαντική νίκη με 85-79, πετυχαίνοντας 27 πόντους σε 10 λεπτά!

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Χάρπερ με 22 πόντους και 4 ριμπάουντ και ο Μπειράν με 11 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ ο Γιάννης Μπορούσης σε 16 λεπτά συμμετοχής, είχε 4 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Για την Μούρθια ξεχώρισαν, ο Μπούκερ με 23 πόντους, 4 ασίστ και 4 ριμπάουντ και ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης που σε 16 λεπτά παρουσίας στο παρκέ, είχε 10 πόντους, 2 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 45-42, 58-59, 85-79