Ρεάλ Μαδρίτης: Πρώτη “γκέλα” στην ACB από την Μπιλμπάο στην παράταση! (videos)

2019-11-17T20:50:05+00:00 2019-11-17T20:50:05+00:00.

17/Nov/19 20:50

Την πρώτη της φετινή ήττα στην ACB, γνώρισε η Ρεάλ Μαδρίτης εκτός έδρας από την Μπιλμπάο στην παράταση με 82-81, πριν την δεύτερη φετινή “διαβολοβδομάδα” της Ευρωλίγκα.

Από το πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Πάμπλο Λάσο, δεν έδειχνε καλό πρόσωπο σε καμία από τις δύο πλευρές του παρκέ και πήγε στα αποδυτήρια, πίσω στο σκορ με 4 πόντους από την Μπιλμπά (41-37).

Στο δεύτερο μέρος η “μάχη” καλά κρατούσε, με την Ρεάλ να “παλεύει” να πάρει μία διαφορά στο σκορ, αλλά να μην τα καταφέρνει και τελικά χάρη σε 3/3 του Γιουλ 35′ δευτερόλεπτα πριν την λήξη του αγώνα, ισοφάρισε σε 77-77 και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, το μπάσκετ που έπαιξαν οι δύο ομάδες ήταν κακό με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο και συνολικά σε 5 λεπτά σημειώθηκαν, μόλις 9 πόντοι με την Μπιλμπάο να παίρνει τελικά την νίκη με 82-81, αφού ο Τόμπκινς αστόχησε στο σουτ της νίκης για την “Βασίλισσα”, η οποία γνώρισε την πρώτη φετινή της ήττα.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Μποτέιγ με 22 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Μπράουν με 21 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ, για την Ρεάλ ξεχώρισαν, ο Γιουλ με 24 πόντους, 3 ασίστ και 2 ριμπάουντ και ο Κάρολ με 20 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Πλέον η Ρεάλ Μαδρίτης ετοιμάζεται για την δεύτερη φετινή διπλή αγωνιστική της Ευρωλίγκα, όπου και θα αντιμετωπίσει εντός έδρας αρχικά την Χίμκι (19/11) και στην συνέχεια την ΤΣΣΚΑ Μόσχας (22/11), του Δημήτρη Ιτούδη.