Ρεάλ Μαδρίτης: Άνετη νίκη κόντρα στην Γκραν Κανάρια των Κατσικάρη και Μπουρούση! (videos)

2019-11-24T21:50:40+00:00 2019-11-24T21:50:40+00:00.

24/Nov/19 21:50

Ακάθεκτη συνεχίζει την πορεία της στην ACB, η Ρεάλ Μαδρίτης αφού μετά την εντός έδρας νίκη της με 92-76 κόντρα στην Γκραν Κανάρια των Κατσικάρη και Μπουρούση, παραμένει μόνη πρώτη στην βαθμολογία.

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο μπήκε συγκεντρωμένη από το πρώτο μέρος στο παιχνίδι και κατάφερε με πολύ καλή αμυντική λειτουργία, να πάει προηγούμενη στα αποδυτήρια με 48-30, έχοντας ουσιαστικά “κλειδώσει” την νίκη.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Γκραν Κανάρια των Κατσικάρη και Μπουρούση “ξέσπασε” και κάνοντας συνολικό επιμέρους σκορ 28-18, μείωσε την διαφορά στους 8 πόντους (66-58) και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς.

Στην τέταρτη και τελευταίο περίοδο όμως, η Ρεάλ Μαδρίτης κάνοντας σερί 13-0 σε 4 λεπτά’ “καθάρισε” τους αντιπάλους της, “εκτοξεύοντας” την υπέρ της διαφορά στο +21 (79-58), ενώ στο φινάλε πανηγύρισε την 9η νίκη της σε 10 ματς της ACB, με 92-76 και πλέον βρίσκεται μόνη της στην κορυφή.

Κορυφαίοι για την “Βασίλισσα” ήταν, ο Λαπροβίτολα με 16 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο, ο Γιουλ με 13 πόντους και 4 ασίστ, ο Καμπάτσο με 11 πόντους, 3 ασίστ και 2 ριμπάουντ, ο Ταβάρες με 12 πόντους και 6 ριμπάουντ και ο Τόμπκινς με 11 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Για την Γκραν Κανάρια του Φώτη Κατσικάρη, ο Γιάννης Μπουρούσης σε 19 λεπτά συμμετοχής είχε 6 πόντους με 3/8 σουτ, 4 ριμπάουντ και 1 μπλοκ.