ACB: Ο Σερμαντίνι “σκότωσε” την Μούρθια των Λαρεντζάκη-Σάκοτα, διπλό για Βαλένθια! (videos)

2019-12-07T20:16:16+00:00 2019-12-07T20:16:16+00:00.

07/Dec/19 20:16

Μία μεγάλη νίκη πανηγύρισε η Τενερίφη με πρωταγωνιστή τον Γκεόργκι Σερμαντίνι, για την ACB κόντρα στην Μούρθια των Λαρεντζάκη και Σάκοτα με 85-78, ενώ και η Βαλένθια κέρδισε εκτός έδρας την Φουενλαμπράδα με 81-70.

Στο παιχνίδι με το μεγαλύτερο ελληνικό ενδιαφέρον, η Τενερίφη κέρδισε εντός έδρας την “ελληνική” Μούρθια με 85-78, χάρη στο εξαιρετικό της τρίτο δεκάλεπτο, στο οποίο απέκτησε ένα προβάδισμα 13 πόντων (64-51), το οποίο οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να ανατρέψουν ποτέ.

Από τους νικητές φυσικά κορυφαίος ήταν, ο Γκεόργκι Σερμαντίνι που είχε 25 πόντους με 8/9 δίποντα, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ για συμπαραστάτη του είχε τον Χουέρτας με 11 πόντους, 9 ασίστ, 2 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Από την Μούρθια, καλύτερος ήταν ο Έντι με 16 πόντους και 4 ριμπάουντ, ενώ ο Λαρεντζάκης σε 18 λεπτά συμμετοχής είχε 9 πόντους με 4/9 σουτ, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Σάκοτα σε 20 λεπτά 8 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Στην άλλη αναμέτρηση της βραδιάς, η Βαλένθια δεν είχε πρόβλημα να κερδίσει εκτός έδρας την Φουενλαμπράδα με 81-70, παίζοντας πολύ καλή άμυνα και κάνοντας ένα καθοριστικό επιμέρους 26-10 στο τρίτο δεκάλεπτο, το οποίο όρισε την μοίρα του αγώνα.

Για τις “νυχτερίδες” ξεχώρισαν, ο Λόιντ με 14 πόντους, 5 κλεψίματα, 2 ασίστ και 2 ριμπάουντ και ο Βίβες με 8 πόντους, 3 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

Πλέον η Βαλένθια ετοιμάζεται για το παιχνίδι της Ευρωλίγκα, στο Κάουνας με αντίπαλο την Ζαλγκίρις (13/12, 20:00), στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής.