Ρεάλ – Βαλένθια 85-78: Τα τρίποντα του Ρούντι… γλίτωσαν στην παράταση την “Βασίλισσα”! (videos)

2020-01-06T19:59:14+00:00 2020-01-06T20:06:16+00:00.

06/Jan/20 19:59

Μία μεγάλη νίκη πανηγύρισε στην παράταση η Ρεάλ Μαδρίτης κόντρα στην Βαλένθια με 85-78 πριν οι “νυχτερίδες” υποδεχθούν τον Ολυμπιακού για την Ευρωλίγκα και ανέβηκε ξανά στην κορυφή της βαθμολογίας.

Από το πρώτο μέρος η Βαλένθια έδειξε ανταγωνιστικό πρόσωπο και ζόρισε την Ρεάλ Μαδρίτης με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πάνε ισόπαλες στα αποδυτήρια με σκορ 40-40.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι “νυχτερίδες” ήταν ασταμάτητες και με επιμέρους σκορ 27-16 προηγήθηκαν με 67-56 και έδειχναν ικανές να πάρουν ένα μεγάλο διπλό.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο η ομάδα του Πάμπλο Λάσο μπήκε δυνατά και με σερί 7-0 μείωσε σε 67-63 (στο 34′). 3′ λεπτά πριν το φινάλε η “Βασίλισσα” μείωσε σε 72-70 με επιμέρους σκορ 14-5 και έκανε ντέρμπι το ματς.

Με μικρό σερί 4-0 η Βαλένθια προηγήθηκε με 76-70 (στο 38′) και ήταν το φαβορί, όμως η Ρεάλ με το 6ο τρίποντο του Ρούντι και 2/2 βολές του Τόμπκινς μείωσε σε 76-75 και μετά από λάθος του Ντούμπλιεβιτς και 1/2 βολές του Καμπάτσο ισοφάρισε σε 76-76 (στα 46′). Τελικά με τους Καμπάτσο, Αμπάλντε και Ντούμπλιεβιτς να αστοχούν το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο του αγώνα, οι γηπεδούχοι έκαναν επιμέρους σκορ 9-2 και προηγήθηκαν με 85-78 όντας το φαβορί για την νίκη την οποία πήραν τελικά με το ίδιο σκορ.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Ρούντι που είχε 22 πόντους με 7/10 τρίποντα, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Καμπάτσο με 17 πόντους, 8 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

Από την άλλη πλευρά ο Αμπάλντε είχε 16 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Ντούμπλιεβιτς με 11 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ.

Πλέον η Βαλένθια ετοιμάζεται να υποδεχθεί τον Ολυμπιακό (11/1, 22:00) για την 17η αγωνιστική της Ευρωλίγκα, ενώ η Ρεάλ Μαδρίτης θα φιλοξενήσει την Ζαλγκίρις Κάουνας (10/1, 22:00).

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 40-40, 56-67, 76-76, 85-78.