Εurohoops Academy Λεόντειος: Ελπιδοφόρο ξεκίνημα παρά την ήττα! (photos & video)

2020-09-24T17:43:49+00:00 2020-09-24T17:43:49+00:00.

24/Sep/20 17:43

Στο ντεμπούτο της για τη φετινή αγωνιστική σεζόν, η ανδρική ομάδα της Εurohoops Academy Λεόντειος γνώρισε την ήττα στις λεπτομέρειες από τον Γ.Σ. Χαλανδρίου με σκορ 49-55, σε αγώνα για το Κύπελλο ΕΣΚΑ.

Η Εurohoops Academy Λεόντειος αγωνίστηκε με μια άκρως νεανική ομάδα που αποτελούνταν από 2 εφήβους , 5 νέους και 5 άνδρες με μέσο όρο ηλικίας τα 21 χρόνια!

Αξίζει να σημειωθεί πως η φετινή προσπάθεια της ομάδας στο πρωτάθλημα των ανδρών θα στηριχθεί σε νέα παιδιά, με σκοπό να αναδειχθούν αθλητές από τις υποδομές του συλλόγου. Το νέο πρωτοποριακό πρόγραμμα του οποίου ηγούνται ο Τεχνικός Διευθυντής της Εurohoops Academy και της Εurohoops Academy Λεόντειος Κωνσταντίνος Σταμάτης και ο υπεύθυνος των υποδομών της Εurohoops Academy Λεόντειος Κωνσταντίνος Μελέτης , περιλαμβάνει εξειδικευμένη και εξατομικευμένη προπόνηση, που θα εστιάζει στην εξέλιξη της κάθε μονάδας ξεχωριστά, με στόχο τη διαμόρφωση αθλητών υψηλού επιπέδου που θα έχουν τη δυνατότητα να χαράξουν τη δική τους αγωνιστική πορεία.

Όσον αφορά τον αγώνα απέναντι στον Γ.Σ. Χαλανδρίου, η ομάδα της Εurohoops Academy Λεόντειος έμεινε από νωρίς πίσω στο σκορ πληρώνοντας το μουδιασμένο και νευρικό της ξεκίνημα. Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 16 πόντους, όμως οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό και ανεβάζοντας ρυθμό σε άμυνα και επίθεση ροκάνισαν τη διαφορά φτάνοντας μέχρι και στο -3, δυο λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού.

Η ολική ανατροπή δεν πραγματοποιήθηκε ποτέ, αξίζουν όμως συγχαρητήρια για τη μεγάλη προσπάθεια των νέων αθλητών που έδειξαν πως έχουν ταλέντο και προοπτική.