Eurohoops Academy Λεόντειος: Πρώτη νίκη για το Παιδικό, ηττήθηκαν οι Έφηβοι

2021-10-05T12:30:09+00:00 2021-10-05T12:30:09+00:00.

Myrto Tsitsiou

05/Oct/21 12:30

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πέτυχε η ομάδα Παίδων, την πρώτη της ήττα γνώρισε η ομάδα Εφήβων.

Δύο εκτός έδρας αναμετρήσεις περιελάμβανε το πρόγραμμα για τη Eurohoops Academy Λεοντείου, στη 2η Αγωνιστική του Πρωταθλήματος Παίδων και του Πρωταθλήματος Εφήβων της ΕΣΚΑ.

Οι «μικροί» της Eurohoops Academy Λεοντείου τα κατάφεραν εξαιρετικά κόντρα στην αδύναμη ΑΕ Πετραλώνων. Οι γηπεδούχοι φάνηκε να έχουν ξεκινήσει καλύτερα το παιχνίδι, αποκτώντας μια ισχνή διαφορά. Η απόσταση αυτή, βέβαια, αποδείχθηκε σημαντική, αφού διατηρήθηκε σε σταθερά επίπεδα για τη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Με ένα εντυπωσιακό σερί 16-6 στην τελευταία περίοδο, όμως, οι παίκτες των Χαντζάρα και Λυγερού πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη!

Στο κλειστό της Νέας Πεντέλης δοκιμάστηκαν οι Έφηβοι του Ανδρέα Ματθαίου. Η Eurohoops Academy Λεόντειος αιφνιδιάστηκε στο ξεκίνημα του αγώνα με την ευστοχία της ΑΕ Πεντέλης, κυρίως στο πρώτο δεκάλεπτο. Στην δεύτερη περίοδο, η ομάδα μας ανέβασε… ταχύτητα επιθετικά, αλλά η διαφορά ήταν αρκετά μεγάλη. Στο δεύτερο μισό του αγώνα, η Eurohoops Academy Λεόντειος βελτιώθηκε εξαιρετικά στην άμυνα, προσπάθησε να κάνει την αντεπίθεσή της, αλλά τελικά δεν κατόρθωσε να ολοκληρώσει την ανατροπή.