Πρωτάθλημα ΕΣΚΑ Ανδρών: Έχασε το… θρίλερ, «κέρδισε» τον Παπαλουκά (pics)

2021-11-07T15:00:20+00:00 2021-11-07T16:02:13+00:00.

Myrto Tsitsiou

07/Nov/21 15:00

Σε ένα ακόμη παιχνίδι με απίστευτο φινάλε η Eurohoops Academy Λεόντειος δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη, «κέρδισε», όμως, τη στήριξη του Θοδωρή Παπαλουκά.

Η Eurohoops Academy Λεόντειος ηττήθηκε εντός έδρας με σκορ 52-53 από την ΑΕ Αχιλλεύς, για την 4η Αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Γ’ ΕΣΚΑ Ανδρών. Η ομάδα μας, που αγωνίστηκε χωρίς τους τραυματίες Στέλιο Κόπτσα και Νίκο Μπεστιτζάνο, τα έδωσε όλα στο παρκέ, κερδίζοντας με το… σπαθί της την υποστήριξη, αλλά και τις συμβουλές, του θρύλου της EuroLeague, Θοδωρή Παπαλουκά, ο οποίος βρέθηκε στο Κλειστό της Λεοντείου.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Στα τελευταία τέσσερα λεπτά της πρώτης περιόδου, όμως, η ΑΕ Αχιλλεύς έκανε ένα επί μέρους σερί 1-12. Έτσι, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν νωρίς στο παιχνίδι στο +8 (10′). Η ομάδα μας «επέστρεψε» στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Γιάννη Μαγγανά να οδηγεί στην επίθεση, πετυχαίνοντας 7 συνεχόμενους πόντους. Οι δύο ομάδες βρισκόταν σε απόσταση… αναπνοής, όταν ο Άγγελος Κόπτσας τραυματίστηκε και το παιχνίδι διακόπηκε μέχρι να αποχωρήσει από το παρκέ. Η Eurohoops Academy Λεόντειος πήγε στα αποδυτήρια, βρισκόμενη ένα πόντο πίσω στο σκορ (26-27, 20′). «Παγωμένοι» από τον τραυματισμό του νεαρού guard, οι παίκτες του Ανδρέα Ματθαίου δυσκολεύτηκαν να βρουν το δρόμο προς το καλάθι, καθ’ όλη τη διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν ξανά μια διαφορά ασφαλείας. Το τρίποντο του Σταύρου Χαντζάρα, όμως, στη λήξη της περιόδου ήταν η αρχή για την αντεπίθεση των γηπεδούχων. Ένα σουτ του Αντώνη Πενταγιώτη και τέσσερα συνεχόμενα καλάθια του Παναγιώτη Σπυρόπουλου έδωσαν ψυχολογία, αλλά και προβάδισμα στη Eurohoops Academy Λεοντείου. Τα τελευταία λεπτά αποδείχθηκαν ένα πραγματικό… θρίλερ, με την πρωτοπορία να αλλάζει συνεχώς κάτοχο. Μια λάθος επιλογή στην επίθεση και δύο άστοχες βολές ήταν αυτές που έδωσαν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να πάρουν τη νίκη.

Στα θετικά της βραδιάς, η παρουσία του νεοαποκτηθέντα Δημήτρη Σπυριδόπουλου, η «παλικαρίσια» προσπάθεια του Παναγιώτη Σπυρόπουλου, η σταθερά καλή επιθετική απόδοση των Σταύρου Χαντζάρα και Γιάννη Μαγγανά, αλλά και η επιστροφή του έμπειρου Δημήτρη Κόγκα, ο οποίος έδειξε να έχει ξεπεράσει πλήρως τον τραυματισμό του.

Επόμενη αναμέτρηση για τη Eurohoops Academy Λεοντείου την ερχόμενη Παρασκευή (12/11, 20:30), κόντρα στην ΑΕΚ Περιστερίου, στο Κλειστό της Ανθούπολης, για την 5η Αγωνιστική του 3ου Ομίλου του Πρωταθλήματος Ανδρών της Γ’ ΕΣΚΑ.

EUROHOOPS ACADEMY ΛΕΟΝΤΕΙΟΣ – ΑΕ ΑΧΙΛΛΕΥΣ 52-53

Δεκάλεπτα: 11-19, 26-27, 33-37, 52-53

Eurohoops Academy Λεόντειος (Ματθαίος Ανδρέας, Μελέτης Κωνσταντίνος): Πενταγιώτης 3(1), Σαλάππας, Κόπτσας Αγγ. 2, Σπυρόπουλος 10, Λούκα, Ιακωβάκης 2, Κόγκας 2, Βασσάλας 5, Σπυριδόπουλος 7, Χαντζάρας 11(3), Καϊμακάκης, Μαγγανάς 10(1).

Δείτε τα καλύτερα στιγμιότυπα της αναμέτρησης…