Πρωτάθλημα ΕΣΚΑ Ανδρών: Τη «νίκησαν» οι απουσίες (vid)

2021-11-21T20:00:12+00:00 2021-11-24T18:59:40+00:00.

Myrto Tsitsiou

21/Nov/21 20:00

Η Eurohoops Academy Λεόντειος δεν κατάφερε να ξεπεράσεις τις απουσίες και να κάνει την… υπέρβαση κόντρα στον ΑΟ Αμπελοκήπων στο Πρωτάθλημα ΕΣΚΑ Ανδρών.

Η Eurohoops Academy Λεόντειος ηττήθηκε με 54-62 από τον ΑΟ Αμπελοκήπων στο πλαίσιο της 6ης Αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Ανδρών της ΕΣΚΑ. Η επιστροφή του Στέλιου Κόπτσα δεν ήταν αρκετή για να καταφέρει η ομάδα μας να πάρει τη νίκη. Λόγω τραυματισμών και ασθενειών ο Ανδρέας Ματθαίος στερήθηκε των υπηρεσιών των Δημήτρη Κόγκα, Σταύρου Χαντζάρα, Γιάννη Μαγγανά και Άγγελου Κόπτσα, με το έργο του να γίνεται εξ αρχής ιδιαιτέρως δύσκολο.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους να έχουν το ισχνό προβάδισμα. Στη δεύτερη περίοδο ο ΑΟ Αμπελοκήπων κατάφερε να δημιουργήσει μια σημαντική διαφορά ασφαλείας (+7, 20′). Μετά την επιστροφή από τα αποδυτήρια η Eurohoops Academy Λεόντειος πίεσε εντυπωσιακά στην άμυνα, καταφέρνοντας να μειώσει σε απόσταση δύο καλαθιών. Ωστόσο, στην τελευταία περίοδο δεν είχε τα «όπλα» που χρειαζόταν για να κατακτήσει τη νίκη.

Επόμενη αναμέτρηση για την ομάδα μας την ερχόμενη Παρασκευή (26/11, 20:30) στο Κλειστό του Γουδή με αντίπαλο τον ΠΟ Αγίου Θωμά για την 7η Αγωνιστική του 3ου Ομίλου του Πρωταθλήματος Ανδρών της Γ’ ΕΣΚΑ.

EUROHOOPS ACADEMY ΛΕΟΝΤΕΙΟΣ – ΑΟ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ 54-62

Δεκάλεπτα: 10-11, 26-33, 36-40, 54-62

Eurohoops Academy Λεόντειος (Ματθαίος Ανδρέας, Μελέτης Κωνσταντίνος): Πενταγιώτης 4, Σαλάππας 1, Κόπτσας Στ. 18(3), Σπυρόπουλος 10, Μπεστιτζάνος 8, Καϊμακάκης, Καρτάλιας 2, Παντελίδης, Σπυριδόπουλος, Νικόπουλος 8(2), Λούκα 1, Βασσάλας 2.