ΕΣΚΑ Νέων: Με «όπλο» την άμυνα μια ακόμη σπουδαία νίκη (pics)

2021-12-02T19:00:32+00:00 2021-12-02T20:20:20+00:00.

Myrto Tsitsiou

02/Dec/21 19:00

Εντυπωσίασε και στις δύο πλευρές του παρκέ η Eurohoops Academy Λεόντειος, που κέρδισε και την Ακαδημία Ανάπτυξης Αθλητών!

Συνέχεια στο αήττητο έδωσε η Eurohoops Academy Λεόντειος, η οποία επιβλήθηκε με 67-44 της Ακαδημίας Ανάπτυξης Αθλητών για την 6η Αγωνιστική του Τουρνουά Νέων της ΕΣΚΑ. Μετά το καλύτερό τους επιθετικά ματς κόντρα στον ΚΟ Χολαργού, οι παίκτες του Ανδρέα Ματθαίου έδειξαν τις ικανότητές τους και στην άμυνα, αλλά και στο παιχνίδι στον αιφνιδιασμό.

Η Eurohoops Academy Λεόντειος άνοιξε πρώτη το σκορ και πήρε γρήγορα μια μικρή διαφορά, με τον Παναγιώτη Σπυρόπουλο να κυριαρχεί κάτω από το καλάθι. Αν και οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν, βρήκε τον τρόπο να ανακτήσει την απόσταση ασφαλείας, παίρνοντας ψυχολογία από ένα τρίποντο του Σταύρου Χαντζάρα, και, έτσι, το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με την ομάδα μας να βρίσκεται στο +6 (17-11, 10′). Στη δεύτερη περίοδο, με πλουραλισμό στην επίθεση και με εξαιρετική προσπάθεια στην άμυνα, η Eurohoops Academy Λεόντειος αύξησε τη διαφορά, αγγίζοντας ακόμη και διψήφιο νούμερο (31-20, 17′). Το highlight της αναμέτρησης ήταν αδιαμφισβήτητα το καθαρό κόψιμο του 17χρονου Βαγγέλη Σαλάππα στη λήξη του δεκαλέπτου. Συνεχίζοντας με τον ίδιο τρόπο παιχνιδιού και στο δεύτερο ημίχρονο, οι νεαροί αθλητές μας κατάφεραν σταδιακά να ανοίξουν την ψαλίδα (46-29, 25′) και να τη διατηρήσουν σε υψηλά επίπεδα (54-27, 31′). Τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε η ομάδα μας ώστε να χρησιμοποιήσει περισσότερο όλους της τους παίκτες.

Ο Παναγιώτης Σπυρόπουλος αποτελεί πλέον φόβητρο στη ρακέτα για όλες τις ομάδες της διοργάνωσης! Ο 20χρονος αθλητής της Eurohoops Academy Λεόντειος ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 16 πόντους. Διψήφιο αριθμό πόντων είχαν και οι Στέλιος ΚόπτσαςΒαγγέλης Σαλάππας και Άγγελος Βασσάλας.

Πλέον, απομένουν μόλις 13 λεπτά για να ολοκληρώσει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας τον Α’ Γύρο της διοργάνωσης η Eurohoops Academy Λεόντειος, καθώς το παιχνίδι στην Παλλήνη διακόπηκε εξ αιτίας πτώσης της τάσης του ηλεκτρικού ρεύματος και θα συνεχιστεί αυτό το Σάββατο (5/12, 17:00).

EUROHOOPS ACADEMY ΛΕΟΝΤΕΙΟΣ – ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΑΘΛΗΤΩΝ 67-44

Δεκάλεπτα: 17-11, 35-24, 52-37, 67-44

Eurohoops Academy Λεόντειος (Ματθαίος Ανδρέας, Βούγαρης Κωνσταντής): Πενταγιώτης 2, Νικόπουλος 2, Σαλάππας 10, Μπαλτατζής, Τσερβάκ, Κόπτσας Στ. 11(1), Σπυρόπουλος 16, Σπυριδόπουλος 4, Χαντζάρας 6(1), Βασσάλας 10, Λούκα 6.

Δείτε τα καλύτερα φωτογραφικά στιγμιότυπα…