ΕΣΚΑ Νέων: Αήττητη, στην κορυφή του Α’ Γύρου η Eurohoops Academy Λεόντειος! (vid)

2021-12-07T11:30:59+00:00 2021-12-07T12:35:42+00:00.

Myrto Tsitsiou

07/Dec/21 11:30

Η Eurohoops Academy Λεόντειος νίκησε και τον ΓΣ Παλλήνης και ολοκλήρωσε τον Α’ Γύρο του Τουρνουά Νέων αήττητη!

Η Eurohoops Academy Λεόντειος επιβλήθηκε με 76-58 του ΓΣ Παλλήνης εκτός έδρας, για την 5η Αγωνιστική του Τουρνουά Νέων της ΕΣΚΑ. Η νίκη ήρθε με μια ακόμη μεγάλη διαφορά στο σκορ, αλλά το παιχνίδι ήταν αρκετά… επεισοδιακό, καθώς ξεκίνησε την Τετάρτη 24 Νοεμβρίου, αλλά ολοκληρώθηκε δέκα μέρες αργότερα! Μια πτώση του ρεύματος στο Κλειστό της Παλλήνης ανάγκασε σε διακοπή το ματς, 13 λεπτά πριν τη λήξη του. Μετά την ολοκλήρωση του αγώνα «έκλεισε» ο Α’ Γύρος της διοργάνωσης για τη Eurohoops Academy Λεοντείου, η οποία βρίσκεται αήττητη στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, με 10 βαθμούς.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ, αλλά τους παίκτες του Ανδρέα Ματθαίου να έχουν ένα μικρό προβάδισμα (15-16, 10′). Η ίδια εικόνα στο ματς συνεχίστηκε ως το ημίχρονο (32-33, 20′). Μετά την επιστροφή από τα αποδυτήρια η Eurohoops Academy Λεόντειος αύξησε λίγο τη διαφορά της, φτάνοντας στο +5 (46-51) κατά τη στιγμή που το παιχνίδι σταμάτησε. Στην επανέναρξη του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα σερί 8-2, καταφέρνοντας να τελειώσουν την τρίτη περίοδο μπροστά στο σκορ (53-51). Με ένα «καταιγισμό» τριπόντων και με σκληρή άμυνα, όμως, η Eurohoops Academy Λεόντειος δεν άφησε περιθώρια. Στέλιος ΚόπτσαςΣταύρος Χαντζάρας και Ηλίας Νικόπουλος έδωσαν εκ νέου την πρωτοπορία στην ομάδα μας και «εκτόξευσαν» την απόσταση.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο συνήθης… ύποπτος Στέλιος Κόπτσας, με 25 πόντους, ενώ διψήφιο αριθμό πόντων είχαν και οι Μάριο Λούκα και Παναγιώτης Σπυρόπουλος.

Αυτή την εβδομάδα ολοκληρώνεται ο Α’ Γύρος με την 9η Αγωνιστική, στο πλαίσιο της οποίας η ομάδα μας έχει ρεπό. Την ερχόμενη Τετάρτη (15/12, 20:00) η Eurohoops Academy Λεόντειος θα ξεκινήσει τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις για τον Β’ Γύρο με το παιχνίδι στον ΚΟ Χολαργού.

ΓΣ ΠΑΛΛΗΝΗΣ – EUROHOOPS ACADEMY ΛΕΟΝΤΕΙΟΣ 58-76

Δεκάλεπτα: 15-16, 32-33, 54-51, 58-76

Eurohoops Academy Λεόντειος (Ματθαίος Ανδρέας, Βούγαρης Κωνσταντής): Πενταγιώτης, Τσερβάκ, Κόπτσας Στ. 25(3), Σπυρόπουλος 14, Παντελίδης, Σπυριδόπουλος 2, Χαντζάρας 9(2), Νικόπουλος 3(1), Μπαλτατζής, Βασσάλας 5, Αθανασιάδης 2, Λούκα 16.