Πρωτάθλημα ΕΣΚΑ Ανδρών: Πήρε το «διπλό» και συνεχίζει για τον… διπλό στόχο (vid)

2022-03-21T15:10:54+00:00 2022-03-21T15:10:54+00:00.

Myrto Tsitsiou

21/Mar/22 15:10

Η Eurohoops Academy Λεόντειος νίκησε την ΑΕ Πετραλώνων και συνεχίζει την προσπάθεια της για την παραμονή και την παράλληλη ανάδειξη των νεαρών ταλέντων της!

Με έναν καταιγισμό τριπόντων, η Eurohoops Academy Λεόντειος πέτυχε την τρίτη εκτός έδρας νίκη της στο Πρωτάθλημα Ανδρών της Γ’ ΕΣΚΑ, επικρατώντας της ΑΕ Πετραλώνων με 60-71, στο πλαίσιο της 19ης Αγωνιστικής.

Οι παίκτες των Κωνσταντίνου Μελέτη και Ανδρέα Ματθαίου μπήκαν δυναμικά στο παρκέ του Ρουφ. Δείχνοντας αυτοπεποίθηση στην επίθεση και διάθεση στην άμυνα «έχτισαν» μια μικρή, αλλά σημαντική, διαφορά από τα πρώτα λεπτά (+8, 10′). Έχοντας αλλάξει την εικόνα τους στο ξεκίνημα σε σύγκριση με τα προηγούμενα ματς, έθεσαν τις βάσεις για τη νίκη τους. Έτσι, από το δεύτερο κιόλας δεκάλεπτο η απόσταση άγγιξε διψήφιο νούμερο (+12, 20′). Μετά το ημίχρονο, οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν ένα εξαιρετικό επιθετικά δεκάλεπτο. Παρόλα αυτά, η Eurohoops Academy Λεόντειος συνέχιζε να ελέγχει τον ρυθμό. Στην τελευταία περίοδο, διαχειρίστηκε με ψυχραιμία το παιχνίδι και κατάφερε να πάρει το «ροζ» φύλλο με διψήφια διαφορά.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο 19χρονος Γιάννης Μαγγανάς, με 17 πόντους. Με διψήφιο αριθμό πόντων ολοκλήρων το παιχνίδι και οι νεαροί Σταύρος Χαντζάρας και Παναγιώτης Σπυρόπουλος, ενώ πρωταγωνιστικό ρόλο είχαν για μια ακόμη φορά οι αθλητές της ομάδας Εφήβων Άγγελος ΚόπτσαςΑλέξανδρος Χρήστου και Μάριο Λούκα.

Επόμενη αναμέτρηση της Eurohoops Academy Λεοντείου για το Πρωτάθλημα Ανδρών της ΕΣΚΑ, Παρασκευή 1/4 (20:15) στο Κλειστό της Λεοντείου με αντίπαλο τον ΑΣΟΧ «ΦΟΙΒΟΣ» για την 20η Αγωνιστική.

ΑΕ ΠΕΤΡΑΛΩΝΩΝ – EUROHOOPS ACADEMY ΛΕΟΝΤΕΙΟΣ 60-71

Δεκάλεπτα: 10-18, 23-35, 43-50, 60-71

Eurohoops Academy Λεόντειος (Μελέτης Κωνσταντίνος, Ματθαίος Ανδρέας): Κόπτσας Αγγ. 4, Κόπτσας Στ. 3, Σπυρόπουλος 11(1), Μαγγανάς 17(5), Καϊμακάμης 2, Καρτάλιας, Κόγκας, Χαντζάρας 15(3), Βασσάλας 6(2), Νικόπουλος, Χρήστου 8(1), Λούκα 5.