Eurohoops Academy Λεόντειος: Σπουδαία ανατροπή και «διπλό» στη Νέα Φιλαδέλφεια οι Παμπαίδες

2022-05-24T09:22:36+00:00 2022-05-24T09:22:36+00:00.

Myrto Tsitsiou

24/May/22 09:22

Οι Παμπαίδες μας επικράτησαν του Ιωνικού και βρίσκονται δύο «βήματα» μακριά από τη Β’ Φάση!

Η Eurohoops Academy Λεόντειος νίκησε με 54-47 τον ΑΣ Ιωνικό στη Νέα Φιλαδέλφεια και παραμένει αήττητη στο Τουρνουά Παμπαίδων Α’ της ΕΣΚΑ. Οι νεαροί αθλητές μας έκαναν μια σπουδαία ανατροπή, κόντρα σε μια ιστορική «φανέλα» της Αθήνας, δείχνοντας με τον καλύτερο τρόπο τη σκληρή δουλειά τους καθ’ όλη τη διάρκεια της σεζόν.

Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα το παιχνίδι φάνηκε πως θα είναι αμφίρροπο. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε 14-14, με τις δύο ομάδες να παλεύουν στα ίσα για τη νίκη. Στη δεύτερη περίοδο, ο Ιωνικός πέτυχε τρία σερί τρίποντα, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με +5 στο ημίχρονο. Η Eurohoops Academy Λεόντειος, όμως, είχε τις ικανότητες, αλλά και τη θέληση να συνεχίσει το αήττητο σερί της. Μετά την ανάπαυλα, οι αθλητές του Ανδρέα Ματθαίου ξεκίνησαν την αντεπίθεσή τους. Στο φινάλε της τρίτης περιόδου είχαν μειώσει στο καλάθι (37-35) και αμέσως μετά πέρασαν και μπροστά! Πιέζοντας στην άμυνα και σκοράροντας 19 πόντους (!) στα τελευταία λεπτά, η Eurohoops Academy Λεόντειος πήρε μια πραγματικά αξιοσημείωτη νίκη!

Πλέον απομένουν μόλις δύο «βήματα» για να σφραγίσει και επίσημα το εισιτήριο της πρόκρισης στη Β’ Φάση των Knock-Out αγώνων! Η ομάδα μας έχει να δώσει δύο παιχνίδια μέσα σε μόλις λίγες ώρες, εκτός έδρας με τον ΑΟ Πεύκης (28/5, 18:30) και εντός έδρας με την Ακαδημία Ανάπτυξης Αθλητών (29/5, 15:30).