Eurohoops Academy Λεόντειος: Έκαναν το 3/3 Παίδες και Έφηβοι

2022-10-12T14:38:24+00:00 2022-10-12T14:38:24+00:00.

Myrto Tsitsiou

12/Oct/22 14:38

Διπλασίασε τις εντός έδρας νίκες της η Eurohoops Academy Λεόντειος στα Πρωταθλήμα Παίδων και Εφήβων!

Για ένα ακόμη Σαββατοκύριακο η Eurohoops Academy Λεόντειος έκανε το «απόλυτο», κερδίζοντας εις διπλούς τον ΚΑΟ Λυκόβρυσης στο Κλειστό Γυμναστήριο Λεοντείου για την 3η Αγωνιστική του Πρωταθλήματος Παίδων και του Πρωταθλήματος Εφήβων της ΕΣΚΑ.

Μια ακόμη πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν οι Παίδες μας, η οποία συνοδεύτηκε από μια σημαντική νίκη στην έδρα μας. Οι νεαροί αθλητές της Eurohoops Academy Λεοντείου ξεκίνησαν εξαιρετικά το παιχνίδι, αρχίζοντας από τα πρώτα λεπτά να χτίζουν μεγάλη διαφορά στο σκορ. Το παιχνίδι απέκτησε γρήγορα διαδικαστικό χαρακτήρα, κι έτσι ο Ανδρέας Ματθαίος έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες. ΤσαγκάρηςΣιμόπουλοςΡουμπίνης και Ασημένιος ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με διψήφιο αριθμό πόντων, ενώ σκόραραν οι δέκα από τους δώδεκα αθλητές μας. Το τελικό 68-24 είναι χαρακτηριστικό της διαφοράς δυναμικότητας των δύο ομάδων.

Την τρίτη συνεχόμενη νίκη πήρε και η ομάδα Εφήβων, κερδίζοντας τον ΚΑΟ Λυκόβρυσης με 51-49. Οι παίκτες του Γιάννη Μουρμούρη ξεκίνησαν πολύ δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 9 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου. Η ομάδα της Λυκόβρυσης αντέδρασε στην δεύτερη περίοδο, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να κλείσει μόλις στο +2 για τη Eurohoops Academy Λεοντείου. Στην τρίτη περίοδο οι αθλητές μας πάτησαν ξανά το… γκάζι και πήραν διψήφια διαφορά. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Eurohoops Academy Λεόντειος έφτασε τη διαφορά ακόμη και στο +14. Ωστόσο, οι αθλητές μας χαλάρωσαν στα τελευταία λεπτά, έτσι οι φιλοξενούμενοι βρήκαν την ευκαιρία να μειώσουν σε απόσταση καλαθιού, αλλά τελικά η ομάδα μας διατήρησε την ψυχραιμία και το προβάδισμά της και έφτασε τελικά στη νίκη. Οι Αλέξανδρος Χρήστου και Μάριο Λούκα ήταν οι κορυφαίοι σκόρερ του αγώνα.

Το πρόγραμμα της Eurohoops Academy Λεοντείου για τα Πρωταθλήματα Παίδων και Εφήβων συνεχίζεται με εκτός έδρας παιχνίδια κόντρα στην ΑΕ Γκράβας στο Κλειστό Γυμναστήριο Γκράβας την Κυριακή (16/10, 16:30 & 18:30).