Eurohoops Academy Λεόντειος | Πρωτάθλημα Νέων Ανδρών: Έσπασε το αήττητο σε μια «ιστορική» συνάντηση

2022-11-21T09:50:44+00:00 2022-11-21T09:50:44+00:00.

Myrto Tsitsiou

21/Nov/22 09:50

Παρά τη σπουδαία μάχη της, η Eurohoops Academy Λεόντειος γνώρισε την πρώτη της φετινή ήττα από τον Πανιώνιο.

Η Eurohoops Academy Λεόντειος έκανε μια συγκινητική προσπάθεια κόντρα στον Πανιώνιο, στην πρώτη τους… ιστορική αναμέτρηση, αλλά τελικά ηττήθηκε στις λεπτομέρειες με 56-61. Οι αθλητές του Γιάννη Μουρμούρη γνώρισαν την πρώτη τους ήττα στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Νέων Ανδρών της Ελληνικής Ομοσπονδίας Καλαθοσφαίρισης, όμως, έδειξαν την ποιότητά τους κόντρα σε μια ομάδα ψηλή, αθλητική και δουλεμένη ομάδα. Η συνάντηση αυτή είχε ένα ξεχωριστό χαρακτήρα, καθώς στο παρκέ της Λεοντείου Σχολής Αθηνών συναντήθηκαν παλιοί συνεργάτες, συναθλητές και φίλοι, αφού ο Τεχνικός Διευθυντής, Κωνσταντίνος Μελέτης μεγαλούργησε με τους «κυανέρυρθους» , ενώ οι Γιάννης Μαγγανάς και Αλέξανδρος Χρήστου είχαν διακριθεί σε μικρότερη ηλικία στη Νέα Σμύρνη.

Τα highlights

Η εξέλιξη του αγώνα

Ένα ονειρεμένο ξεκίνημα πραγματοποίησε η Eurohoops Academy Λεόντειος, καθώς μόλις σε τέσσερα λεπτά κατάφερε να προηγηθεί με +10 (8-18, 4′), με τους άλλοτε «κυανέρυθρους» Γιάννη Μαγγανά και Αλέξανδρο Χρήστου να οδηγούν. Ο Πανιώνιος ξεπέρασε γρήγορα τον αρχικό αιφνιδιασμό του και άρχισε να μειώνει την απόσταση (12-18, 10′). Στην δεύτερη περίοδο οι τυπικά γηπεδούχοι ανέτρεψαν εντελώς την εικόνα της αναμέτρησης – πίεσαν στην άμυνα, επιτέθηκαν υποδειγματικά και από την περιφέρεια, αλλά και μέσα στη ρακέτα, και πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά (30-28). Στα επόμενα λεπτά το προβάδισμα άλλαζε χέρια, με την πρωτοπορία να καταλήγει τελικά στους Νεοσμυρνιώτες στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (35-33, 20′).

Στην επανέναρξη η ομάδα μας ισοφάρισε εκ νέου με τρίποντο του Γιάννη Μαγγανά (38-38, 21′), αλλά τότε ο Πανιώνιος έτρεξε ένα επί μέρους σερί 7-0, χτίζοντας μια διαφορά ασφαλείας (45-38). Η τρίτη περίοδος έληξε με τους «κυανέρυθρους» να βρίσκονται στο +5 (47-42, 30′). Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου η Eurohoops Academy Λεόντειος με τρομερή ενέργεια στην άμυνα και υπομονή στην επίθεση κατάφερε να φτάσει το ματς ξανά στον πόντο (47-46). Παρά το γεγονός ότι άγγιξε την ισοφάριση ακολούθησε ένα κενό διάστημα, με τον Πανιώνιο να φτάνει στη μεγαλύτερή του διαφορά στο παιχνίδι (55-46). Οι παίκτες του Γιάννη Μουρμούρη, όμως, δεν τα παράτησαν. Τα εντυπωσιακά κοψίματα και το απαράμιλλο πάθος στην άμυνα τους έδωσαν ψυχολογία και σε συνδυασμό με τρία τρίποντα του Χριστόφορου Τσορμπατζόγλου και του Αλέξανδρου Χρήστου το ματς ήρθε στα ίσα (56-56, 38′). Η εμπειρία πρωταθλητισμού των παικτών του Πανιώνιου, ωστόσο, ήταν καθοριστική στο φινάλε του αγώνα. Έτσι, ο «Ιστορικός» έγινε η πρώτη ομάδα που καταφέρνει να κερδίσει φέτος στο Κλειστό Γυμναστήριο Λεοντείου.

Για την 4η Αγωνιστική του Πρωταθλήματος Νέων Ανδρών η Eurohoops Academy Λεόντειος θα φιλοξενήσει στο Κλειστό Γυμναστήριο της Λεοντείου Σχολής Αθηνών με την Προοδευτική Νεολαία (23/11, 19:00).