Eurohoops Academy Λεόντειος | Πρωτάθλημα Ανδρών: Δεν κατάφερε την υπέρβαση

2022-11-22T18:15:14+00:00 2022-11-22T18:15:14+00:00.

Myrto Tsitsiou

22/Nov/22 18:15

Η Eurohoops Academy Λεόντειος ηττήθηκε από τον πρωτοπόρο ΑΟ Αμπελοκήπων, παραμένοντας στην τέταρτη θέση.

Παρά την καλή ψυχολογία από το σπουδαίο «διπλό» στον Καρέα, η Eurohoops Academy Λεόντειος δεν κατάφερε να συνεχίσει το σερί της, γνωρίζοντας την ήττα με 60-71 από τον αήττητο ΑΟ Αμπελοκήπων στο Κλειστό Γυμναστήριο Γουδή, με τους πρωτοπόρους να δικαιώνουν τον τίτλο του φαβορί. Μετά την ολοκλήρωση της 6ης Αγωνιστικής της για το Πρωτάθλημα Ανδρών της Γ’ ΕΣΚΑ, η ομάδα μας βρίσκεται στην τέταρτη θέση (4-2), με τη συνέχεια του προγράμματος να παραμένει απαιτητική, αφού έχει μπροστά της τον τρίτο ΑΟ Πρωτεύς και τον δεύτερο ΑΟ Σαρωνίδος.

Τα highlights

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν το παιχνίδι πολύ δυνατά, ενώ η Eurohoops Academy Λεοντείου ήταν εμφανώς διστακτική. Έτσι, ο ΑΟ Αμπελοκήπων πήρε μια σημαντική διαφορά τόσο στο σκορ (21-12, 10′), όσο και στην ψυχολογία. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Κωνσταντίνου Μελέτη έπαιξαν πιο συγκεντρωμένα στην άμυνα, ανέβασαν… ταχύτητα και μπήκαν πιο ουσιαστικά στο ματς. Το ημίχρονο έκλεισε με την ομάδα μας να βρίσκεται πίσω μόλις με ένα πόντο (30-29, 20′). Μετά την επιστροφή από τα αποδυτήρια, βέβαια, οι νεαροί αθλητές μας δεν έδειξαν την ανάλογη ενέργεια και τόλμη. Ο ΑΟ Αμπελοκήπων εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία και δημιούργησε εκ νέου μια διαφορά ασφαλείας (+7, 30′). Παρά την ύστατη προσπάθεια της Eurohoops Academy Λεοντείου στα τελευταία λεπτά, η ποιότητα και η αυτοπεποίθηση των γηπεδούχων τους οδήγησε τελικά στη νίκη.

Το χαμηλό ποσοστό ευστοχίας ήταν ένα από τα στοιχεία που χαρακτήρισε το παιχνίδι της Eurohoops Academy Λεοντείου, με τον εμπειρότερο ΑΟ Αμπελοκήπων να δείχνει μέσα στην πράξη στους νεαρούς μας αθλητές πως είναι άξιος διεκδικητής της ανόδου.

Μετά από δύο συνεχόμενα εκτός έδρας παιχνίδια η Eurohoops Academy Λεόντειος θα επιστρέψει στο Κλειστό Γυμναστήριο Λεοντείου, όπου θα φιλοξενήσει τον ΑΟ Πρωτεύς την Παρασκευή (25/11, 21:30).