Eurohoops Academy Λεόντειος: Έφτασε στο 8/8 σε Πρωτάθλημα Παίδων και Εφήβων!

2022-11-23T08:30:55+00:00 2022-11-23T11:53:26+00:00.

Myrto Tsitsiou

23/Nov/22 08:30

Το εξαιρετικό ξεκίνημα των δύο ομάδων μας έχει μετατραπεί σε απόλυτη κυριαρχία!

Συνέχισε με ευκολία το αήττητο σερί της η Eurohoops Academy Λεοντείος, κερδίζοντας εις διπλούν και τον ΟΦΗ Ηρακλείου. Η ομάδα μας είναι η μοναδική αήττητη τόσο στο Πρωτάθλημα Παίδων, όσο και στο Πρωτάθλημα Εφήβων, μετά την ολοκλήρωση της 8ης και προτελευταίας Αγωνιστικής του Α’ Γύρου.

Σε επίδειξη… ταλέντου κατέληξε ένα ακόμη παιχνίδι στο Πρωτάθλημα Παίδων της Β’ ΕΣΚΑ για τη Eurohoops Academy Λεοντείου. Οι αθλητές του Ανδρέα Ματθαίου και πήραν από την πρώτη περίοδο διψήφια διαφορά (+12, 10′). Στη δεύτερη περίοδο ο ΟΦΗ Ηρακλείου έριξε κάτω των δέκα πόντων (30-21, 18′) την απόσταση για κάποιες στιγμές, χωρίς, όμως, να απειλεί ουσιαστικά. Μετά το ημίχρονο, η Eurohoops Academy Λεόντειος μπήκε αποφασισμένοι στο παρκέ και εκτόξευσε τη διαφορά στο +20 (47-27, 25′), με την τελευταία περίοδο να αποκτά διαδικαστικό χαρακτήρα ως το τελικό 76-40. Την καλύτερή του επιθετικά εμφάνιση έκανε ο Θάνος Ασημένιος, καθώς ο δίμετρος Point Forward έφτασε τους 20 πόντους. Η ποιότητα που έχει προσθέσει ο Νίκος Τσαγκάρης στο φετινό ρόστερ αναδείχθηκε και επιθετικά στο συγκεκριμένο παιχνίδι, με τον νεαρό αθλητή από την Κάλυμνο να σκοράρει 17 πόντους.

Στην αναμέτρηση μεταξύ Eurohoops Academy Λεοντείου και ΟΦΗ Ηρακλείου για το Πρωτάθλημα Εφήβων τα πράγματα ήταν κάπως διαφορετικά. Στην πρώτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να δυσκολεύουν αρκετά τους αθλητές του Γιάννη Μουρμούρη. Η Eurohoops Academy Λεόντειος, όμως, προηγήθηκε με βραχεία κεφαλή στην πρώτη περίοδο (19-17, 10′). Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα μας έδειξε περισσότερη συγκέντρωση στην άμυνα και κατάφερε να δημιουργήσει ένα «μαξιλαράκι ασφαλείας» (+7, 10′). Ύστερα από την ανάπαυλα η Eurohoops Academy Λεόντειος έγινε ο απόλυτος κυρίαρχος. Οι νεαροί αθλητές μας στην τρίτη περίοδο πέτυχαν 25 πόντους και δέχτηκαν μόλις ένα καλάθι! Το αποτέλεσμα του αγώνα είχε ουσιαστικά κριθεί, με την ομάδα μας να φτάνει εύκολα στο τελικό 74-38.