Eurohoops Academy Λεόντειος | Πρωτάθλημα Νέων Ανδρών: Νίκησε με ευκολία και πήρε ψυχολογία για τη συνέχεια!

2022-11-24T12:27:04+00:00 2022-11-24T12:27:04+00:00.

Myrto Tsitsiou

24/Nov/22 12:27

Η Eurohoops Academy Λεόντειος έκανε το χρέος της απέναντι στην Προοδευτική Νεολαία, φτάνοντας στην τρίτη νίκη της!

Επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα για τη Eurohoops Academy Λεοντείου, η οποία επιβλήθηκε με 78-37 με άνεση της Προοδευτικής Νεολαίας για την 4η Αγωνιστική του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Νέων Ανδρών της Ελληνικής Ομοσπονδίας Καλαθοσφαίρισης. Πετυχαίνοντας την τρίτη νίκη της στη διοργάνωση, η ομάδα μας βρίσκεται πίσω από τον αήττητο και πρωτοπόρο ΚΟ Χολαργού.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Προοδευτική Νεολαία ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι, αιφνιδιάζοντας τη Eurohoops Academy Λεοντείου. Η ομάδα μας άργησε να… μπει στο παρκέ, με αποτελέσματα οι φιλοξενούμενοι να κάνουν το +7 (1-8) στα πρώτα δύο λεπτά. Η εικόνα αυτή, βέβαια, ήταν εντελώς πλασματική. Οι αθλητές του Γιάννη Μουρμούρη «ξύπνησαν» και άρχισαν να παίζουν σύμφωνα με τις δυνατότητές τους. Στα επόμενα τέσσερα λεπτά δεν δέχτηκαν κανένα καλάθι και ισοφάρισαν για πρώτη φορά (8-8, 6’), ενώ, αμέσως μετά προσπέρασαν κιόλας (11-8). Παίρνοντας ψυχολογία από την άμυνα και τρέχοντας στον αιφνιδιασμό, έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +5 (17-12, 10’).

Ο Αλέξανδρος Χρήστου ήταν από τους βασικούς παράγοντες την βελτίωσης του προσώπου της Eurohoops Academy Λεόντειου στα μισά του πρώτης περιόδου. Ο 18χρονος Forward ήταν, μάλιστα, αυτός που έφτασε τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο, καθώς ευστόχησε σε δύο συνεχόμενα τρίποντα στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου (23-12, 11’). Με πιεστική άμυνα και όμορφες συνεργασίες στην επίθεση η Eurohoops Academy Λεόντειος έκανε ένα επιμέρους σερί 12-2 και άγγιξε το +21 (35-14, 14’). Η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων έγινε ακόμη πιο φανερή στη συνέχεια. Η Προοδευτική Νεολαία δεν κατόρθωσε να ακολουθήσει τον ρυθμό της Eurohoops Academy Λεοντείου, με την ομάδα μας να βρίσκει την ευκαιρία να δώσει περισσότερο χρόνο συμμετοχής στους νεότερους αθλητές της. Χαρακτηριστικό είναι, μάλιστα, το γεγονός ότι σκόραραν έντεκα από τους δώδεκα αθλητές μας!

Πρώτος σκόρερ του αγώνα αναδείχθηκε ο Αλέξανδρος Χρήστου, με 16 πόντους, ενώ ακολούθησαν οι Ιπποκράτης Παντελίδης και Βαγγέλης Σαλάππας.

Επόμενη αναμέτρηση για τη διοργάνωση την ερχόμενη Τετάρτη (30/11, 21:45), οπότε η Eurohoops Academy Λεόντειος θα αντιμετωπίσει τη δυνατή ομάδα της Νίκης Αμαρουσίου στο Κλειστό Γυμναστήριο Κοκκινιάς Αμαρουσίου.