Eurohoops Academy Λεόντειος: «Πρωταθλητές» χειμώνα οι Παίδες και οι Έφηβοι

2022-11-29T14:55:19+00:00 2022-11-29T14:55:19+00:00.

Myrto Tsitsiou

29/Nov/22 14:55

Η Eurohoops Academy Λεόντειος ολοκλήρωσε αήττητη τον Α’ Γύρο στα Πρωταθλήματα Παίδων και Εφήβων!

Έκανε το απόλυτο! Η Eurohoops Academy Λεόντειος πέρασε νικηφόρα και από τον ΑΟ Πεύκης για την 9η Αγωνιστική του Πρωταθλήματος Παίδων και του Πρωταθλήματος Εφήβων, ολοκληρώνοντας στην πρώτη θέση της βαθμολογίας του 4ου Ομίλου και αήττητη τον Α’ Γύρο των δύο διοργανώσεων της ΕΣΚΑ. Οι ομάδες μας μετέτρεψαν το εξαιρετικό ξεκίνημα της σεζόν σε μια σταθερή εικόνα υπεροχής, με το όνειρο των ανόδων να πλησιάζει πλέον πιο κοντά από ποτέ ξανά!

Η Eurohoops Academy Λεόντειος μπήκε κάπως νωθρά στο παρκέ του Κλειστού Γυμναστηρίου Πεύκης. Παρόλα αυτά, στο τέλος της πρώτης περιόδου βρέθηκε σε θέση οδηγού (10-13, 10′). Στη συνέχεια, οι παίκτες του Ανδρέα Ματθαίου βελτίωσαν την απόδοσή τους σε άμυνα και επίθεση. Το +15 του ημιχρόνου εξελίχθηκε σε +24 στην τρίτη περίοδο. Οι αθλητές του ΑΟ Πεύκης αδυνατούσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό που έθεσε η ομάδα μας, η οποία τελικά έφτασε σε μια άνετη επικράτηση. Πολυτιμότεροι του αγώνα ήταν ο Γιάννης Σιμόπουλος και ο Άγγελος Τζιλιάνος, ενώ και ο Χρήστος Ρουμπίνης τα πήγε εξαιρετικά στα αμυντικά του καθήκοντα.

Στο παιχνίδι των Εφήβων η Eurohoops Academy Λεόντειος παρατάχθηκε με σημαντικές απουσίες. Στο ξεκίνημα του αγώνα ο ΑΟ Πεύκης ήταν καλύτερος και πήρε μια μικρή διαφορά. Στη δεύτερη περίοδο, οι αθλητές του Γιάννη Μουρμούρη, με όπλο της την άμυνα μείωσαν την απόσταση και πέρασαν μπροστά (21-24, 20′). Μετά την επιστροφή από τα αποδυτήρια οι γηπεδούχοι πήραν εκ νέου το προβάδισμα. Στα τελευταία λεπτά, όμως, οι αθλητές μας έπαιξαν με αυταπάρνηση, επέβαλαν το παιχνίδι τους και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη! Κορυφαίος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Μάριο Λούκα, πετυχαίνοντας 18 πόντους.