Eurohoops Academy Λεόντειος | Πρωτάθλημα Ανδρών: Νίκη και τρίτη θέση στο φινάλε του Α’ Γύρου

2022-12-12T15:58:29+00:00 2022-12-12T15:58:29+00:00.

Myrto Tsitsiou

12/Dec/22 15:58

Η Eurohoops Academy Λεόντειος επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας με άνεση του ΓΣ Χαλανδρίου!

Ανασυγκροτημένη και αποφασισμένη η Eurohoops Academy Λεόντειος επιβλήθηκε με 77-59 του ΓΣ Χαλανδρίου για την 9η Αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Γ’ ΕΣΚΑ. Οι παίκτες του Κωνσταντίνου Μελέτη έχουν τρομερή αυτοπεποίθηση στο Κλειστό Γυμναστήριο Λεοντείου, γεγονός που αποδείχθηκε για μια ακόμη φορά από την εντυπωσιακή ευστοχία τους στα τρίποντα, αφού σούταραν με 44% έξω από τη γραμμή των 6μ.75!

Η ομάδα μας ολοκλήρωσε τον Α’ Γύρο της διοργάνωσης στην τρίτη θέση (6-3) μαζί με τον ΑΟ Αμπελοκήπων και τον ΑΟ Πρωτεύς. Η ευρεία νίκη επί της ομάδας του Νέου Κόσμου, όμως, «κάλυψε» την ήττα στο Γουδή και έτσι, η Eurohoops Academy Λεόντειος βρίσκεται πρώτη στην ισοβαθμία. Στην πρώτη θέση του ομίλου βρίσκεται ο ΑΟ Σαρωνίδας (8-1), ενώ στην δεύτερη ο ΑΟ Καρέας (7-2), τον οποίο η ομάδα μας είχε κερδίσει στην έδρα του.

Τα highlights

Η εξέλιξη του αγώνα

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ, αλλά τη Eurohoops Academy Λεόντειου να έχει πάντα το προβάδισμα. Στα τελευταία δύο λεπτά του πρώτου δεκαλέπτου η ομάδα μας έκανε κατά διαστήματα το +5 (16-11, 19-14, 21-16), αλλά ο ΓΣ Χαλανδρίου συνέχιζε να βρίσκεται σε απόσταση ενός καλαθιού (21-18, 10′). Στην δεύτερη περίοδο η Eurohoops Academy Λεόντειος πίεσε περισσότερο στην άμυνα και έχοντας σταθερά καλή απόδοση στην επίθεση έφτασε στο +8 (30-22, 15′). Το ημίχρονο έκλεισε με την ομάδα μας να δείχνει ότι ελέγχει το παιχνίδι (38-31, 20′).

Η τρίτη περίοδος ανήκε ολοκληρωτικά στην ομάδα μας! Χωρίς να χρειαστεί να πιάσει το μέγιστο της απόδοσής της, εκμεταλλεύτηκε την αστοχία των φιλοξενούμενων και αύξησε σημαντικά το προβάδισμα. Η Eurohoops Academy Λεόντειος έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (45-34, 23′) για να φτάσει στη λήξη του δεκαλέπτου στο +15 (56-41). Με τον ΓΣ Χαλανδρίου να έχει ουσιαστικά «παραδοθεί» στα τελευταία λεπτά, η διαφορά άγγιξε ακόμη και το +21 (71-50, 36′). Ο Κωνσταντίνος Μελέτης μοίρασε το χρόνο συμμετοχής, δίνοντας μια ακόμη ευκαιρία στους νεαρότερους αθλητές της ομάδας να πάρουν σημαντικές εμπειρίες.

Κορυφαίος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Παναγιώτης Σπυρόπουλος, ο οποίος πέτυχε 21 πόντους. Με διψήφιο αριθμό πόντων ολοκλήρωσε το παιχνίδι και ο Γιάννης Μαγγανάς, ενώ ιδιαίτερα σημαντική ήταν και η συμβολή του Ανδρέα Καζιάνη, με τους δύο αθλητές να επιστρέφουν δυναμικά στη δράση μετά απουσία δύο εβδομάδων εξ αιτίας τραυματισμών.

Εφόσον βρεθεί λύση στο ζήτημα που έχει προκύψει με τους κριτές – βοηθούς διαιτητές και η αγωνιστική δράση στην ΕΣΚΑ συνεχιστεί κανονικά, τότε η Eurohoops Academy Λεόντειος θα δώσει το τελευταίο παιχνίδι της για το 2022 και πρώτο του Β’ Γύρου αυτή την Παρασκευή (16/12, 21:30) στο Κλειστό Γυμναστήριο Λεοντείου με αντίπαλο τον ΑΠΣ Οιωνό.