Eurohoops Academy Λεόντειος | Πρωτάθλημα Ανδρών: «Διέλυσε» τον Οιωνό, κράτησε αλώβητη τη Λεόντειο

2022-12-21T13:37:32+00:00 2022-12-21T13:37:32+00:00.

Myrto Tsitsiou

21/Dec/22 13:37

Η Eurohoops Academy Λεόντειος πήρε την πιο επιβλητική ρεβάνς κόντρα στον ΑΠΣ Οιωνό και ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο τον Β’ Γύρο.

Μέσα σε μόλις πέντε λεπτά η Eurohoops Academy Λεόντειος έδειξε τη χαοτική διαφορά δυναμικότητας με τον ΑΠΣ Οιωνό, του οποίου και επικράτησε με 83-39. Η ομάδα του Κωνσταντίνου Μελέτη επέλεξε να παίξει σκληρό μπάσκετ και απέδειξε ότι οι κακές συνθήκες της πρεμιέρας ήταν ο μοναδικός λόγος του ατυχούς εκείνου αποτελέσματος. Στην συγκεκριμένη περίπτωση τα νούμερα αποτελούν πειστήρια, καθώς δεν ήταν μόνο το +44 στην επίθεση, αλλά τα 54 rebounds, οι 18 assists και τα 15 έναντι των 2 κλεψιμάτων!

Τα highlights

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Eurohoops Academy Λεόντειος ήταν απολαυστική, παρά το γεγονός ότι είχε το άγχος του «πρέπει» κόντρα στον Οιωνό. Από το πρώτο λεπτό του αγώνα οι παίκτες του Κωνσταντίνου Μελέτη έδειξαν μεγάλη αποφασιστικότητα στην επίθεση και τρομερή διάθεση στην άμυνα. Στα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα έφτασαν τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο και ως το τέλος της περιόδου είχαν κάνει ήδη το +22 (26-4, 10′). Ο Τεχνικός Διευθυντής της Eurohoops Academy μοίρασε με άνεση το χρόνο συμμετοχής, βλέποντας τους φιλοξενούμενους να αδυνατούν να απειλήσουν ουσιαστικά την ομάδα μας. Με το αποτέλεσμα να έχει κριθεί ήδη από το ημίχρονο, οι νεαροί αθλητές μας είχαν ιδιαίτερη αυτοπεποίθηση στην επίθεση, με τους 11 στους 12 να βρίσκουν στόχο.

Κορυφαίος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Παναγιώτης Σπυρόπουλος, πετυχαίνοντας 13 πόντους, ενώ από… κοντά βρέθηκαν και οι Γιάννης ΜαγγανάςΒύρωνας Βάτσιος και Δημήτρης Σπυριδόπουλος.

Eurohoops Academy Λεόντειος θα συνεχίσει τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις για το Πρωτάθλημα Ανδρών σε ένα μήνα, οπότε θα υποδεχθεί στο Κλειστό Γυμναστήριο της Λεοντείου Σχολής Αθηνών την ΕΣΝ Μάκρης για τη 12η Αγωνιστική της διοργάνωσης (12/1, 21:30). Στο πλαίσιο της 11ης Αγωνιστικής θα έχει ρεπό, καθώς αποσύρθηκε από τη διοργάνωση η ομάδα του Ζευς Ερυθρού.