Πρωτάθλημα Νέων Ανδρών: Με Παπαλουκά και «διπλό»… ιδανικό «ποδαρικό»

2023-01-09T14:33:46+00:00 2023-01-09T14:39:44+00:00.

Myrto Tsitsiou

09/Jan/23 14:33

Με απίθανη εμφάνιση από τον Εριγκέρτ Μπέλλο και τον Θοδωρή Παπαλουκά στην κερκίδα του Καρέα, η Eurohoops Academy Λεόντειος ξεκίνησε νικηφόρα το 2023!

Με τον καλύτερο τρόπο υποδέχθηκε το νέο έτος η Eurohoops Academy Λεόντειος, κερδίζοντας τον ΑΟ Καρέα με 83-60 στο Κλειστό Γυμναστήριο «Τ. Παπαγεωργίου»! Με εξαιρετικά ποσοστά στην επίθεση οι νεαροί αθλητές μας πέτυχαν την τρίτη συνεχόμενη νίκη τους (6-2) στο πλαίσιο της 9ης Αγωνιστικής του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Νέων Ανδρών, αποδεικνύοντας ότι βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση για να διεκδικήσουν την πρόκρισή τους στην απαιτητική συνέχεια του «καυτού» ομίλου.

Τα Highlights

Η εξέλιξη του αγώνα

Χωρίς τον Γιάννη Μουρμούρη παρατάχθηκε η ομάδα μας στον Καρέα, καθώς ο έμπειρος προπονητής ταλαιπωρείται από ίωση. Έτσι, ο Ανδρέας Ματθαίος ανέλαβε το «τιμόνι» στο πρώτο ματς του 2023. Από το πρώτο λεπτό του αγώνα οι νεαροί αθλητές μας φάνηκε ότι ήταν τρομερά φορμαρισμένοι, αφού πέτυχαν 5 τρίποντα σε λιγότερο από 8 λεπτά! Ο Αλέξανδρος Χρήστου έσπασε το… ρόδι, ευστοχώντας έξω από τη γραμμή των 6μ.75 στην πρώτη επίθεση του νέου έτους. Οι Γιάννης Μαγγανάς και Εριγκέρτ Μπέλλο τον… ακολούθησαν σε ευστοχία, οδηγώντας τη Eurohoops Academy Λεοντείου στο +10 πριν τα μισά του δεκαλέπτου (4-14). Η τρομερή πρώτη περίοδος έκλεισε με εξίσου εντυπωσιακό τρόπο, καθώς ο Μάριο Λούκα κέρδισε μια δυνατή μονομαχία, ευστοχώντας μέσα από τη ρακέτα στη λήξη του χρόνου (13-29, 10′). Η Eurohoops Academy Λεόντειος είχε χτίσει ήδη τα θεμέλια της νίκης.

Παρά το γεγονός ότι το ποσοστό ευστοχίας των γηπεδούχων αυξήθηκε και η άμυνα της ομάδας μας δεν ήταν το δυνατότερο σημείο της, η διαφορά δεν μειώθηκε περισσότερο από 9 πόντους. Η Eurohoops Academy Λεόντειος είχε τον έλεγχο του αγώνα, ολοκληρώνοντας το ημίχρονο με διψήφιο προβάδισμα. Το 34-49, μάλιστα, διαμορφώθηκε μετά από ένα ακόμη buzzer beater δίποντο, αυτή τη φορά από τον Γιάννη Μαγγανά! Με τον Διευθυντή της Eurohoops Academy, Θοδωρή Παπαλουκά, να παρακολουθεί από την κερκίδα, οι νεαροί αθλητές μας έδειχναν ψυχραιμία και αυτοπεποίθηση. Αγγίζοντας για τρίτο δεκάλεπτο εξαιρετικές επιδόσεις στην επίθεση η απόσταση αυξανόταν συνεχώς. Ο ΑΟ Καρέας έμοιαζε αδύνατο να μπορεί να ακολουθήσει την εξέλιξη του αγώνα, με την τελευταία περίοδο να αποκτά διαδικαστικό χαρακτήρα.

Ρεκόρ καριέρας στη διοργάνωση της Ελληνικής Ομοσπονδίας Καλαθοσφαίρισης έκανε ο 16χρονος Guard, Εριγκέρτ Μπέλλο, ο οποίος ήταν μακράν ο πολυτιμότερος παίκτης, σημειώνοντας, μάλιστα, 23 πόντους. Διψήφιοι ήταν και οι Γιάννης Μαγγανάς και Αλέξανδρος Χρήστου, με 16 και 11 πόντους, αντίστοιχα, ενώ αξιοσημείωτη ήταν και η συνεισφορά του Μάριο Λούκα.

Για την 10η Αγωνιστική του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Νέων Ανδρών η Eurohoops Academy Λεόντειος θα υποδεχθεί τον Πανιώνιο την Τετάρτη 11/1 (19:00) στο Κλειστό Γυμναστήριο Λεοντείου.