Eurohoops Academy Λεόντειος | Πρωτάθλημα Νέων Ανδρών: Δεύτερη ήττα από τον Πανιώνιο, πρώτο «ιστορικό» ματς στα Νότια

2023-01-16T13:40:10+00:00 2023-01-16T13:45:42+00:00.

Myrto Tsitsiou

16/Jan/23 13:40

Η απίθανη ευστοχία του Πανιωνίου ανέδειξε το μέτριο «πρόσωπο» της Eurohoops Academy Λεοντείου, με το τελικό αποτέλεσμα, βέβαια, να μην καλύπτει την ιστορικότητα του αγώνα.

Η Eurohoops Academy Λεόντειος έδωσε το πρώτο επίσημο παιχνίδι της ιστορίας της στα Νότια Προάστια, στο πλαίσιο της 10ης Αγωνιστικής του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Νέων Ανδρών της ΕΟΚ. Αν και τυπικά γηπεδούχοι λόγω της αλλαγής εδρών, ο Τεχνικός Διευθυντής, Κωνσταντίνος Μελέτης, και οι αθλητές μας Γιάννης Μαγγανάς και Αλέξανδρος Χρήστου επέστρεψαν στο Κλειστό Γυμναστήριο «Ανδ. Βαρίκας» πρώτη φορά ως αντίπαλοι με το έμβλημα του Eurohoops. Η ομάδα μας έμεινε μακριά από τον καλό της εαυτό, με την απουσία του βασικού Δημήτρη Σπυριδόπουλου να αποδεικνύεται ιδιαιτέρως σημαντική. Έτσι, η Eurohoops Academy Λεόντειος υποχώρησε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας, αφού ο Πανιώνιος βρέθηκε σε τρομερή βραδιά με 13 τρίποντα σε λιγότερο από 30′ και τελικό σκορ 43-69.

Τα Highlights

Η εξέλιξη του αγώνα

Αν και ο Πανιώνιος ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι (6-12), η Eurohoops Academy Λεόντειος έκανε ένα σούπερ επτάλεπτο. Με τον Εριγκέρτ Μπέλλο να οργανώνει και να δημιουργεί και τον Ιπποκράτη Παντελίδη να γίνεται το… κλειδί της άμυνας του Πανιώνιου, η ομάδα μας πήρε το προβάδισμα με ένα σερί 10-0 (16-12). Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με ιδανικό τρόπο, αφού ο Αλέξανδρος Χρήστου ευστόχησε σε τρίποντο και έκανε τη μεγαλύτερη διαφορά υπέρ της ομάδας μας (+9, 10′). Η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε εντελώς στη δεύτερη περίοδο. Οι «κυανέρυθροι» έτρεξαν ένα επί μέρους σερί 1-11, περνώντας μπροστά (22-23, 13′). Η ομάδα μας έδειχνε αιφνιδιασμένη από το σκληρό και γρήγορο παιχνίδι των τυπικά φιλοξενούμενων. Παρ’ όλα αυτά, ο Πανιώνιος έκλεισε το ημίχρονο μόνο με +7 (27-34). Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Νέας Σμύρνης είχε την ψυχολογία με το μέρος της. Παρά το γεγονός ότι οι αθλητές του Γιάννη Μουρμούρη έκαναν ό,τι καλύτερο μπορούσαν σε μια μέτρια βραδιά τους, δεν κατάφεραν να συνδεθούν με το καλάθι, ούτε να σταματήσουν το… κρεσέντο τριπόντων του Πανιώνιου, γνωρίζοντας τελικά την τρίτη συνολικά ήττα τους στη διοργάνωση.

Η επόμενη αναμέτρηση της Eurohoops Academy Λεοντείου είναι προγραμματισμένη για την Παρασκευή 20/1 (18:30), για την 11η Αγωνιστική του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Νέων Ανδρών στο ΔΑΚ Κορυδαλλού με αντίπαλο την Προοδευτική Νεολαία.