Eurohoops Academy Λεόντειος | Πρωτάθλημα Ανδρών: Άνετο «διπλό» και δεύτερη θέση!

2023-01-30T11:00:50+00:00 2023-01-30T11:01:58+00:00.

Myrto Tsitsiou

30/Jan/23 11:00

Η Eurohoops Academy Λεόντειος πέρασε με άνεση από το Κλειστό Γυμναστήριο Ρουφ, κόντρα στον αδύναμο ΑΟ Κωφών.

Με «βροχή» τρίποντων και υποδειγματικό επιθετικό πλουραλισμό η Eurohoops Academy Λεόντειος έκανε το 2/2 κόντρα στον ΑΟ Κωφών, επικρατώντας με 86-42. Ο Κωνσταντίνος Μελέτης είδε τους νεαρότερους αθλητές του να δίνουν τον ρυθμό στην επίθεση και τους λίγο μεγαλύτερους να παίζουν σκληρή άμυνα, μοιάζοντας έτοιμοι για τις προκλήσεις που ακολουθούν στη συνέχεια της διοργάνωσης. Μετά την ολόκληρη της 13ης Αγωνιστικής, η ομάδα μας ανέβηκε στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα του 3ο Ομίλου (10-3), ισόβαθμη μόνο με τον ΑΟ Καρέα, του οποίου έχει επικρατήσει στην έδρα του.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο ΑΟ Κωφών άνοιξε το σκορ στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρουφ, όμως, η  Eurohoops Academy Λεόντειος έκανε γρήγορα ένα σερί 0-5. Ακολούθησαν τρεις επιθέσεις – τρία συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα από τον Γιάννη Μαγγανά, για το 2-14. Αυτή ήταν και η αρχή του… τέλους του αγώνα. Η άμυνα ζώνης των γηπεδούχων στο πρώτο ημίχρονο όχι μόνο δεν εμπόδισε τους αθλητές μας να συνδεθούν με το καλάθι, αλλά πέτυχαν συνολικά 9 τρίποντα σε σχεδόν 15 λεπτά. Παράλληλα, οι αθλητές μας κυνηγούσαν κάθε μπάλα και έτρεχαν στον αιφνιδιασμό με κάθε ευκαιρία. Έτσι, η απόσταση έφτασε στο +29, με το αποτέλεσμα να έχει ουσιαστικά κριθεί (48-19, 20’).

Στο δεύτερο μισό Eurohoops Academy Λεόντειος βρήκε την ευκαιρία να παίξει πιο κοντά στο καλάθι, διατηρώντας, πάντα, τη διαφορά στο σκορ. Για τρία δεκάλεπτα, άλλωστε, πέτυχε περισσότερους από 20 πόντους (70-33, 30’). Στην τελευταία μόνο περίοδο ο επιθετικός ρυθμός έπεσε, χωρίς να την επηρεάσει ουσιαστικά, φτάνοντας με άνεση στο τελικό +44· διαφορά ακόμη μεγαλύτερη και από αυτή της εντός έδρας νίκης στον Α’ Γύρο.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Αντώνης Πενταγιώτης, με 17 πόντους, ενώ διψήφιο αριθμό πόντων έφτασαν και οι Γιάννης Μαγγανάς και Δημήτρης Κόγκας.

Στην τελική ευθεία μπαίνει η κανονική διάρκεια του Πρωταθλήματος Ανδρών της ΕΣΚΑ, με τη Eurohoops Academy Λεοντείου να υποδέχεται τον ΑΟ Καρέα για το ντέρμπι της δεύτερης θέσης, στο πλαίσιο της 14ης Αγωνιστικής (3/2, 21:30).