Eurohoops Academy Λεόντειος | Πρωτάθλημα Νέων Ανδρών: Άξιοι μαχητές κόντρα στην εμπειρία και την τύχη

2023-01-29T11:40:37+00:00 2023-01-30T11:42:24+00:00.

Myrto Tsitsiou

29/Jan/23 11:40

Μια στιγμή… ατυχίας στέρησε τη νίκη από τη Eurohoops Academy Λεοντείου και ελαχιστοποίησε τις πιθανότητες πρόκρισης.

Η Eurohoops Academy Λεόντειος πραγματοποίησε μια εξαιρετική εμφάνιση κόντρα στη Νίκη Αμαρουσίου στο Κλειστό Γυμναστήριο Λεοντείου, αλλά η θεά Τύχη ευνόησε τους «φιλοξενούμενους», χαρίζοντάς τους τους δύο πόντους με ένα νικητήριο buzzer beater και σκορ 59-62. Η ομάδα μας εμφανίστηκε με το νεανικότερο ρόστερ της στη διάρκεια του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Νέων Ανδρών, δίνοντας πρωταγωνιστικό ρόλο στον 15χρονο Νίκο Τσαγκάρη απέναντι σε μια ομάδα με αρκετά μεγαλύτερο ηλικιακό μέσο όρο αθλητών, οι οποίοι αγωνίζονται στο Πρωτάθλημα Ανδρών της Γ’ Εθνικής. Οι Γιάννης ΜαγγανάςΑλέξανδρος Χρήστου και Μάριο Λούκα ξεχώρισαν, αλλά και ο νεαρός Καλυμνιώτης αθλητής εκμεταλλεύτηκε πλήρως την ευκαιρία, ακολουθώντας τις πολύ καλές επιδόσεις των μεγαλύτερων συναθλητών του. Παρόλα αυτά, η Eurohoops Academy Λεόντειος μετρά πλέον τέσσερις ήττες και με δύο αγωνιστικές να απομένουν μοιάζει εξαιρετικά απίθανο κάποιο σενάριο πρόκρισης.

Τα Highlights

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Νίκη Αμαρουσίου ξεκίνησε καλύτερα στα πρώτα λεπτά του αγώνα, καθώς η Eurohoops Academy Λεόντειος ήταν κάπως «μουδιασμένη». Λίγο πριν τα μισά της περιόδου, βέβαια, οι αθλητές του Γιάννη Μουρμούρη πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά (11-10). Οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ για τα επόμενα δέκα λεπτά. Έχοντας καταφέρει να πιέσει αποτελεσματικά τους φιλοξενούμενους, η Eurohoops Academy Λεοντείου έχτισε και μια μικρή απόσταση ασφαλείας (21-14, 14′). Το ημίχρονο έκλεισε με την ομάδα μας να βρίσκεται μπροστά με 27-22.

Στο δεύτερο μισό η Eurohoops Academy Λεόντειος συνέχισε να δείχνει ότι ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα. Σε ένα πραγματικά σκληρό παιχνίδι και από τις δύο πλευρές, οι νεαροί αθλητές μας είχαν καταφέρει να αναδείξουν ίσως το χειρότερο πρόσωπο των αντιπάλων τους στη φετινή διοργάνωση – γεγονός το οποίο ήταν μια επιτυχία από μόνη της. Ωστόσο, με ένα σερί 0-5 στα τελευταία λεπτά η Νίκη Αμαρουσίου πέρασε μπροστά ύστερα από 30 λεπτά (58-59). Στο τελευταίο λεπτό η Eurohoops Academy Λεόντειος έκανε το 59-59, αλλά στη λήξη του αγώνα οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη με τρίποντο.

Το φωτογραφικό άλμπουμ

Πρωτάθλημα Νεών Ανδρών | 2ος Όμιλος Νότου

12η Αγωνιστική

Eurohoops Academy Λεόντειος – Νίκη Αμαρουσίου 59-62

Διαιτητές: Μπιστιντζάνος, Αλεξόπουλος
Δεκάλεπτα: 14-13, 27-22, 44-39, 59-62
Eurohoops Academy Λεόντειος (Μουρμούρης, Ματθαίος): Μπέλλο 6(1), Τσαγκάρης Ν. 5(1), Θωμόπουλος, Μαγγανάς 15(3), Παντελίδης, Σπυριδόπουλος 7, Τσαγκάρης Ν. – Ν. 2, Νικόπουλος, Χρήστου 12(2), Λούκα 12.
Νίκη Αμαρουσίου (Ασημακόπουλος, Αναστασίου): Πετρίδης, Χατζηχαραλάμπους 3(1), Κοκορέλης 23(1), Κωνσταντακόπουλος, Σαβούρδος, Σταθόπουλος, Γιακάι 15, Ζαφειρόπουλος, Κόπτσας 14(3), Μακρογιάννης 7(1), Τσίτσας, Κάκος.