Eurohoops Academy Λεόντειος | Πρωτάθλημα Νέων Ανδρών: Νίκη γοήτρου, με το πιο νεανικό ρόστερ!

2023-02-01T10:30:07+00:00 2023-02-01T13:44:15+00:00.

Myrto Tsitsiou

01/Feb/23 10:30

Με τέσσερις αθλητές της ομάδας Παίδων και οχτώ της ομάδας Εφήβων, η Eurohoops Academy Λεόντειος επικράτησε του Πρωτέα Σχηματαρίου.

Το τελευταίο παιχνίδι της για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Νέων Ανδρών στο Κλειστό Γυμναστήριο Λεοντείου έδωσε η Eurohoops Academy Λεόντειος, επικρατώντας του Πρωτέα Σχηματαρίου με 71-67. Με τις πιθανότητες για πρόκριση στη Β’ Φάση να είναι πλέον ελάχιστες, η ομάδα μας επέλεξε να δώσει χρόνο συμμετοχής στους νεαρότερους αθλητές που διεκδικούν ανόδους στα Πρωταθλήματα Εφήβων και Παίδων στο εξ αναβολής αγώνα. Αν και η Eurohoops Academy Λεόντειος είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, η αξιόμαχη ομάδα του Σχηματαρίου πλησίασε στο φινάλε, με τους νεαρούς αθλητές μας να παίρνουν τελικά τη νίκη!

Τα Highlights

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Πρωτέας Σχηματαρίου ξεκίνησε ενθουσιώδης το ματς, άνοιξε το σκορ και βρέθηκε να προηγείται στο σκορ για σχεδόν επτά λεπτά. Με τρία σερί εύστοχα τρίποντα του Αλέξανδρου Χρήστου, η Eurohoops Academy Λεόντειος ισοφάρισε (13-13, 7′). Ακολούθησε ένα σερί 8-2, με το οποίο οι αθλητές του Γιάννη Μουρμούρη έκαναν γρήγορα το +6 (21-15, 10′). Στο δεύτερο δεκάλεπτο με την πολύτιμη συμβολή των μικρότερων Θάνου ΑσημένιουΝίκου ΤσαγκάρηΓιώργου Κόλλια και Χρήστου Ρουμπίνη η διαφορά έφτασε κατά διαστήματα και σε διψήφιο νούμερο (29-18, 14′ και 37-27, 19′).

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου οι μεγαλύτεροι ανέλαβαν προσωρινά να «σταθεροποιήσουν» το επίπεδο της απόστασης. ΧρήστουΜπέλλο και Λούκα έδωσαν τον ρυθμό για το +11 της τρίτης περιόδου (60-49, 30′). Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι αθλητές της ομάδας Παίδων μπήκαν ξανά όλοι μαζί στο παρκέ. Αν και η ομάδα του Σχηματαρίου πραγματοποίησε μια εξαιρετική αντεπίθεση (σερί 2-11), οι νεαροί αθλητές μας δεν πανικοβλήθηκαν. Με τον Μάριο Λούκα να ηγείται στα τελευταία κρίσιμα λεπτά, η ομάδα μας πήρε την όγδοη νίκη της στη διοργάνωση, αλλά ακόμη σημαντικότερο μαθήματα.

Η Eurohoops Academy Λεόντειος θα αντιμετωπίσει και πάλι (1/2, 20:30) τον Πρωτέα Σχηματαρίου στο Κλειστό Γυμναστήριο Σχηματαρίου για την 13η και προτελευταία Αγωνιστική του Πρωταθλήματος Νέων Ανδρών.