Eurohoops Academy Λεόντειος | Πρωτάθλημα Νέων Ανδρών: Πρώτη νίκη εκτός Αττικής, ακόμη και κόντρα σε έναν Rising Star!

2023-02-06T12:15:55+00:00 2023-02-06T12:15:55+00:00.

Myrto Tsitsiou

06/Feb/23 12:15

Η Eurohoops Academy Λεόντειος επιβλήθηκε του Πρωτέα Σχηματαρίου στην πρώτη της αποστολή στη Βοιωτία.

Η Eurohoops Academy Λεόντειος πραγματοποίησε την πρώτη της επίσημη εμφάνιση εκτός Αττικής, στο πλαίσιο της 13ης Αγωνιστικής του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Νέων Ανδρών. Η ομάδα μας ταξίδεψε στο Σχηματάρι, όπου νίκησε την ενδυναμωμένη ομάδα του Πρωτέα με 77-64, καθώς οι γηπεδούχοι είχαν στη διάθεσή τους τον Κωνσταντίνο Χαντζή – έναν από τους κορυφαίους αθλητές της γενιάς του στην Ελλάδα, ο οποίος αγωνίζεται στο Rising Star της ΕΟΚ. Η Eurohoops Academy Λεόντειος έδωσε για ακόμη ένα παιχνίδι σημαντικό χρόνο συμμετοχής σε αθλητές της ομάδας Παίδων, ενώ οι μεγαλύτεροι «καθάρισαν» τη νίκη.

Η εξέλιξη του αγώνα

Το παιχνίδι στο Κλειστό Γυμναστήριο Σχηματαρίου ξεκίνησε θαυμάσια για τη Eurohoops Academy Λεοντείου, έχοντας εξαιρετικά ποσοστά στα μακρινά σουτ. Με 13 πόντους από τον Γιάννη Μαγγανά σε λιγότερο από 8 λεπτά και πιεστική άμυνα έκανε το +15 (10-25, 10′). Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του ματς αντιστράφηκε. Οι αθλητές μας δυσκολεύτηκαν να συνδεθούν με το καλάθι, ενώ οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν το καλύτερό τους επιθετικά δεκάλεπτο. Η αντεπίθεση του Πρωτέα στέφθηκε με επιτυχία, καθώς κατάφερε να περάσει μπροστά στο ημίχρονο (35-34).

Παρόλα αυτά, η ομάδα του Γιάννη Μουρμούρη έδειχνε να ελέγχει την κατάσταση. Μετά την ανάπαυλα επέστρεψε πιο συγκεντρωμένη και αποφασιστική, ανακτώντας το προβάδισμα (42-43, 24′) και δεν το έχασε ποτέ ξανά. Η απόσταση έφτασε στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ξανά σε διψήφιο αριθμό (+10, 45-55), ωστόσο, ο Πρωτέας Σχηματαρίου δεν τα παράτησε. Στα μισά της τελευταίας περιόδου οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε απόσταση ενός τρίποντου (56-59), αλλά με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Εριγκέρτ Μπέλλο, η Eurohoops Academy Λεόντειος «σφράγισε» τη νίκη.

Από 19 πόντους πέτυχαν οι Γιάννης Μαγγανάς και Εριγκέρτ Μπέλλο, ενώ διψήφιο αριθμό έφτασε και ο Αλέξανδρος Χρήστου.

Η Eurohoops Academy Λεόντειος θα ολοκληρώσει τις υποχρεώσεις στον Α’ Γύρο του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Νέων Ανδρών με την εκτός έδρας αναμέτρηση κόντρα στον – πιθανότατα – προσωρινά πρωτοπόρο ΚΟ Χολαργού (8/2, 22:00).