Eurohoops Academy Λεόντειος | Πρωτάθλημα Ανδρών: Έκαμψε τον σκληροτράχηλο Καρέα και έμεινε μόνη στη δεύτερη θέση!

2023-02-07T14:47:31+00:00 2023-02-07T14:47:31+00:00.

Myrto Tsitsiou

07/Feb/23 14:47

Κόντρα στον έμπειρο ΑΟ Καρέα, η Eurohoops Academy Λεόντειος πήρε την πρώτη νίκη, μιας σειράς δύσκολων αγώνων.

Με περισσότερους από τους μισούς πόντους από assist και εξαιρετική άμυνα – παρά τα διπλάσια (!) foul, η Eurohoops Academy Λεόντειος πέτυχε την πιο σημαντική εντός έδρας νίκη της! Οι παίκτες του Κωνσταντίνου Μελέτη επικράτησαν του ΑΟ Καρέα με 61-46, ρίχνοντάς τον στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Η ομάδα μας έκανε το 2/2 κόντρα σε ένα από τα φαβορί της διοργάνωσης, κράτησε «αλώβητο» το Κλειστό Γυμναστήριο Λεοντείου και πλέον είναι μόνη δεύτερη – θέση που δίνει την πρόκριση στη Β’ Φάση του Πρωταθλήματος Ανδρών της Γ’ ΕΣΚΑ.

Τα highlights

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Eurohoops Academy Λεόντειος άνοιξε το σκορ και έφτασε ως το 9-0. O ΑΟ Καρέα, όμως, άρχισε να πλησιάζει, κυρίως μέσα από βολές (15-8). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κρατήσουν χαμηλά το σκορ και να εκμαιεύουν foul. Έτσι, έφτασαν σε απόσταση αναπνοής στο ημίχρονο (25-24, 20′).

Παρά τις… ιδιαίτερες συνθήκες του αγώνα, οι νεαροί αθλητές της Eurohoops Academy Λεοντείου δεν έχασαν τη συγκέντρωσή τους. Η ομάδα μας έπαιξε πιο αποφασιστικά. Η διαφορά άγγιξε ακόμη και το +10 (44-34), αλλά στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να κάνουν την τελευταία τους αντεπίθεση, χωρίς επιτυχία. Παίρνοντας ρυθμό από την άμυνα στα τελευταία λεπτά, η διαφορά έφτασε το +14 στο φινάλε. Οι συνολικά 17 assist δείχνουν μόνο ένα μέρος μίας ακόμη τρομερά ομαδικής προσπάθειας!

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο 16χρονος Εριγκέρτ Μπέλλο, ο οποίος είχε εξαιρετική απόδοση τόσο ως οργανωτής, όσο και ως σκόρερ, φτάνοντας τους 19 πόντους. Συνεχόμενες υψηλές… πτήσεις πραγματοποιεί και ο Γιάννης Μαγγανάς, σκοράροντας 18 πόντους κόντρα στην ομάδα του Καρέα.

Ένα δεύτερο σερί δύσκολο παιχνίδι θα δώσει η Eurohoops Academy Λεόντειος στο Κλειστό Γυμναστήριο Λεοντείου με αντίπαλο τον ΑΟ Αμπελοκήπων, στο πλαίσιο της 15ης Αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Ανδρών της ΕΣΚΑ (10/2, 21:30).