Eurohoops Academy Λεόντειος | Πρωτάθλημα Ανδρών: Επιβλητική ρεβάνς, ένα βήμα πιο κοντά στην πρόκριση!

2023-02-13T14:19:40+00:00 2023-02-13T14:19:40+00:00.

Myrto Tsitsiou

13/Feb/23 14:19

Κόντρα στον έμπειρο ΑΟ Καρέα, η Eurohoops Academy Λεόντειος πήρε την πρώτη νίκη, μιας σειράς δύσκολων αγώνων.

Η Eurohoops Academy Λεόντειος «ισοπέδωσε» έναν από τους διεκδικητές της πρόκρισης, κάνοντας ένα αποφασιστικό βήμα για τη Β’ Φάση, με τον Θοδωρή Παπαλουκά στο πλευρό του.

Έχοντας πλέον ως σήμα κατατεθέν τη σκληρή άμυνα και την ομαδικότητα, η Eurohoops Academy Λεόντειος έκανε ένα αποφασιστικό βήμα πρόκρισης στη Β’ Φάση του Πρωταθλήματος Ανδρών της Γ’ ΕΣΚΑ, επικρατώντας με 74-51 του ΑΟ Αμπελοκήπων. Οι παίκτες του Κωνσταντίνου Μελέτη έπαιξαν με τρομερή ωριμότητα κόντρα στη δεύτερη πιο νεανική και ταλαντούχα ομάδα του ομίλου, πήραν τη ρεβάνς, αλλά και τη διαφορά του πρώτου αγώνα. Η επιβλητική εμφάνιση διατήρησε την ομάδα μας αήττητη στο Κλειστό Γυμναστήριο Λεοντείου, αλλά μόνη της στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας!

Τα highlights

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Eurohoops Academy Λεόντειος ξεκίνησε εξαιρετικά το παιχνίδι, καταφέρνοντας να φτάσει στα πρώτα κιόλας λεπτά στο +9 (12-3). Λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου ο Παναγιώτης Σπυρόπουλος έκανε για πρώτη φορά το +11 (20-9), με μια όμορφη ατομική προσπάθεια πάνω σε ασφυκτική άμυνα. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η διαφορά άρχισε να αυξάνεται με κλεψίματα και καλάθια στον αιφνιδιασμό, προσπάθειες έξω από τη γραμμή των 6μ. 75, αλλά και μέσα από τη ρακέτα. Ο ΑΟ Αμπελοκήπων έμοιαζε να μην μπορεί να μπει καν στο παιχνίδι. Έτσι, η ομάδα μας έφτασε στο ημίχρονο με το εντυπωσιακό +30 (48-18).

Στο δεύτερο μισό ο Κωνσταντίνος Μελέτης βρήκε την ευκαιρία να δοκιμάσει διαφορετικά σχήματα. Ο επιθετικός ρυθμός της ομάδας μας μπορεί να έπεσε για λίγο, αλλά η Eurohoops Academy Λεόντειος έδειχνε συνεχώς να ελέγχει το παιχνίδι. Στην τελευταία περίοδο, και αφού ο προπονητής του ΑΟ Αμπελοκήπων είχε αποβληθεί, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να κάνουν μια αντεπίθεση. Ύστερα από μερικά λεπτά χαλάρωσης, ο Βύρωνας Βάτσιος βρήκε ανοιχτό δρόμο προς το καλάθι και έδωσε το τελικό σύνθημα της νίκης, ενώ ο Ανδρέας Καζιάνης ολοκλήρωσε τον θρίαμβο με ένα εντυπωσιακό goal – foul.

Την καλύτερή του φετινή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Παναγιώτης Σπυρόπουλος, πετυχαίνοντας 17 πόντους. Καθοριστικός σε άμυνα και επίθεση ήταν ο Ανδρέας Καζιάνης, ο οποίος έφτασε τους 13 πόντους, ενώ διψήφιο αριθμό πόντων με εξαιρετικό ποσοστό ευστοχίας σημείωσε και ο Αλέξανδρος Χρήστου.

Στο ιστορικό Κλειστό Γυμναστήριο Μετς θα δώσει μια ακόμη δύσκολη μάχη κόντρα στον ΑΟ Πρωτέα η Eurohoops Academy Λεόντειος, στο πλαίσιο της 16ης Αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Ανδρών της ΕΣΚΑ (18/2, 21:00).