Eurohoops Academy Λεόντειος: Πρωτάθλημα Ανδρών: Έσπασαν το εντός έδρας αήττητο οι πρωτοπόροι και τώρα… «τελικός»

2023-03-20T14:30:05+00:00 2023-03-20T14:30:05+00:00.

Myrto Tsitsiou

20/Mar/23 14:30

Η Eurohoops Academy Λεόντειος διεκδίκησε τη νίκη κόντρα στον ΝΟ Σαρωνίδος, όμως, οι πρωτοπόροι έγιναν η μοναδική ομάδα που κατάφερε να σπάσει το αήττητο στο Κλειστό Γυμναστήριο Λεοντείου.

Eurohoops Academy Λεόντειος γνώρισε την πρώτη της εντός έδρας ήττα για το Πρωτάθλημα Ανδρών της Γ’ ΕΣΚΑ από το φαβορί της φετινής διοργάνωσης, ΝΟ Σαρωνίδας με σκορ 52-72. Τα παιδιά του Κωνσταντίνου Μελέτη διεκδικούσαν τη νίκη για περισσότερο από ένα ημίχρονο, αλλά η εμπειρία και η ποιότητα των φιλοξενούμενων ήταν αυτή που έκρινε τελικά το αποτέλεσμα. Πλέον, η ομάδα μας έχει μπροστά της το do-or-die παιχνίδι στον ΓΣ Χαλανδρίου, όπου θέλει τη νίκη για να επισφραγίσει την εξαιρετική της πορεία με την πρόκριση στη Β’ Φάση!

Τα highlights

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο ΝΟ Σαρωνίδος ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι, με τους νεαρούς αθλητές μας να μπαίνουν διστακτικά στο παρκέ. Με ένα επί μέρους 11-6 η Eurohoops Academy Λεόντειος έφτασε από το -8 (2-10) στο -3 (13-16). Οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, έβρισκαν τρόπους να αυξάνουν την απόσταση σε μια απόσταση ασφαλείας (31-38, 20′). Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου η ομάδα μας μπήκε με ταχύτητα και αυτοπεποίθηση. Εριγκέρτ Μπέλλο και Παναγιώτης Σπυρόπουλος έδωσαν ενέργεια και χρήσιμες λύσεις στην επίθεση, μειώνοντας και πάλι στο -3 (40-43). Το ποιοτικότερο πεντάλεπτο της ομάδας μας το ακολούθησε μια επιθετική δυστοκία. Οι εμπειρότατοι αθλητές του ΝΟ Σαρωνίδας το εκμεταλλεύτηκαν και, έτσι, η διαφορά άγγιξε διψήφιο νούμερο (43-54). Στα τελευταία λεπτά του αγώνα η απόσταση αυξήθηκε ακόμη περισσότερο, με την εμπειρία των πρωτοπόρων να αποδεικνύεται ένα σημαντικό μάθημα για την νεανικότητα και το ταλέντο.

Για την 18η Αγωνιστική του Πρωταθλήματος Ανδρών και τελευταία της Α’ Φάσης, η Eurohoops Academy Λεόντειος θα αντιμετωπίσει τον ΓΣ Χαλανδρίου στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Χαλανδρίου «Νίκος Περκίζας» (24/3, 21:00).