Eurohoops Academy Λεόντειος | Πρωτάθλημα Παίδων: «Απέδρασε» από τη δύσκολη έδρα του Ζευς Ερυθρού

2023-03-21T14:26:57+00:00 2023-03-22T18:05:17+00:00.

Myrto Tsitsiou

21/Mar/23 14:26

Συνεχίζει ακάθεκτη προς τον δρόμο της ανόδου η Eurohoops Academy Λεόντειος, παίρνοντας μια σημαντική εκτός έδρας νίκη!

Στο ανοιχτό γήπεδο Αστραπόγιαννου η Eurohoops Academy Λεόντειος επιβλήθηκε με 71-55 του Ζευς Ερυθρού για την 2η Αγωνιστική της Β’ Φάσης του Πρωταθλήματος Παίδων. Οι νεαροί αθλητές του Ανδρέα Ματθαίου έδειξαν χαρακτήρα και κατάφεραν να κάνουν το 2/2 στην πορεία για την άνοδο στην Α2 Παίδων, αλλά και για την πρόκριση στην Τελική Φάση της διοργάνωσης.

Τα highlights

Η Eurohoops Academy Λεόντειος πραγματοποίησε ένα πολύ δυναμικό ξεκίνημα. Έχοντας υποδειγματική επιθετική λειτουργία κατάφερε να κάνει το +14 από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο. Η ομάδα μας διατήρησε την απόσταση σε αυτό το επίπεδο ως το ημίχρονο, ελέγχοντας πλήρως τον αγώνα. Εκπληκτική ήταν η παρουσία των Πέτρου Παινέση και Εμμανουήλ Παναγιωτόπουλου, οι οποίοι έθεσαν γερά τα θεμέλια της νίκης. Μετά την ανάπαυλα, ωστόσο, οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και μείωσαν τη διαφορά στους 6 πόντους. Η Eurohoops Academy Λεόντειος, όμως, άφησε αμέσως πίσω της την κακή της περίοδο και απέδειξε πως ήταν ο κυρίαρχος του αγώνα. Με πρωταγωνιστή τον Χρήστο Ρουμπίνη, σκοράροντας τρία καθοριστικά σουτ και παίζοντας εξαιρετική άμυνα, η ομάδα μας αύξησε την απόσταση κι έφτασε τελικά στη νίκη με ευρεία διαφορά. Πρώτος σκόρερ του αγώνα αναδείχθηκε ο Θάνος Ασημένιος με 26 πόντους.

Η Eurohoops Academy Λεόντειος θα συνεχίσει με δύο εκτός έδρας αναμετρήσεις αυτή την εβδομάδα, αρχής γενομένης από το παιχνίδι με τον ΚΟ Χολαργού στο Κλειστό Γυμναστήριο Χολαργού (23/3, 21:30).