Eurohoops Academy Λεόντειος | Πρωτάθλημα Παίδων: Ήττα στις λεπτομέρειες στον Χολαργό

2023-03-24T14:30:47+00:00 2023-03-30T17:48:35+00:00.

Myrto Tsitsiou

24/Mar/23 14:30

Η Eurohoops Academy Λεόντειος βρέθηκε μια ανάσα από την τρίτη της νίκη στη Β’ Φάση, αλλά η δυνατή ομάδα του ΚΟ Χολαργού πήρε τη νίκη στην παράταση.

Eurohoops Academy Λεόντειος γνώρισε την ήττα με 65-68 από τον ΚΟ Χολαργού για την 3η Αγωνιστική της Β’ Φάσης του Πρωταθλήματος Παίδων. Σε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάνε στο έξτρα πεντάλεπτο και εκεί να πάρουν τη νίκη στις λεπτομέρειες.

Τα highlights

Στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, χωρίς να καταφέρνει καμία να ξεχωρίσει. Ο ΚΟ Χολαργού είχε το ισχνό προβάδισμα στο ημίχρονο, με τη Eurohoops Academy Λεοντείου να μην έχει δείξει ακόμη το καλύτερό της πρόσωπο. Στο δεύτερο μισό, οι αθλητές του Ανδρέα Ματθαίου πάτησαν… γκάζι και κατάφεραν αρχικά να προηγηθούν (+5, 30′). Στο τέταρτο δεκάλεπτο κατάφεραν να φτάσουν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (+10, 35′) με κορυφαίους τους Γιάννη Σιμόπουλο και Χρήστο Ρουμπίνη. Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι έκαναν μια εντυπωσιακή αντεπίθεση και έστειλα το ματς στην παράταση. Εκεί, ο ΚΟ Χολαργού έδειχνε να έχει το μομέντουμ του αγώνα, καταφέρνοντας τελικά να πάρει τη νίκη.

Στο ξεκίνημα του Β’ Γύρου η Eurohoops Academy Λεόντειος θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Αστέρα Ηλιούπολης στο Κλειστό Γυμναστήριο Ηλιούπολης Γ’ (26/3, 14:30).