Eurohoops Academy Λεόντειος | Πρωτάθλημα Ανδρών: «Ψυχωμένο» ξεκίνημα με «διπλό» επί των πρωτοπόρων

2023-04-03T20:43:23+00:00 2023-04-03T20:43:23+00:00.

Myrto Tsitsiou

03/Apr/23 20:43

Η Eurohoops Academy Λεόντειος ξεκίνησε τη Β’ Φάση με μια σημαντική νίκη επί του ΑΟ Φιλοθέης, κάνοντας το 2-1!

Δύο θέσεις ανέβηκε η Eurohoops Academy Λεόντειος στη «μάχη» για την άνοδο στη Β’ ΕΣΚΑ και την διεκδίκηση του Πρωταθλήματος Ανδρών, επικρατώντας του πρωτοπόρου ΑΟ Φιλοθέης στο Κλειστό Γυμναστήριο Ψυχικού με 70-62. Οι αθλητές του Κωνσταντίνου Μελέτη έπαιξαν με πάθος κόντρα στο – βάσει βαθμολογίας – φαβορί και κατάφεραν να ξεκινήσουν τη Β’ Φάση της διοργάνωσης με ψυχολογική ώθηση, αλλά και δύο σημαντικούς βαθμούς!

Τα highlights

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο ΑΟ Φιλοθέης ξεκίνησε τον αγώνα με εξαιρετική ευστοχία στα μακρινά σουτ, παίρνοντας προσωρινά το προβάδισμα (+4). Με τον Εριγκέρτ Μπέλλο να οδηγεί, η Eurohoops Academy Λεόντειος πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα στα μισά της περιόδου (6-7). Η ομάδα μας προσπαθούσε να απομακρυνθεί, όμως, οι γηπεδούχοι έβρισκαν τον τρόπο να μένουν με απόσταση αναπνοής. Στη δεύτερη περίοδο η Eurohoops Academy Λεόντειος συνέχιζε να διατηρεί σταθερά το προβάδισμα, με τον Μάριο Λούκα να επικρατεί κοντά στο καλάθι, αλλά και τον Παναγιώτη Σπυρόπουλο να βοηθά ώστε να καλυφθεί το κενό του ασθενή Ανδρέα Καζιάνη. Η διαφορά ισοφάρισε τα μέγιστα επίπεδά της στο φινάλε του ημιχρόνου με τον 16χρονο guard της Eurohoops Academy Λεοντείου να ευστοχεί σε τρίποντο (+4).

Αν και το παιχνίδι δεν διεκδικούσε δάφνες ποιότητας, στην τρίτη περίοδο η εικόνα της Eurohoops Academy Λεοντείου βελτιώθηκε αισθητά. Με όπλο της την πιεστική άμυνα και την επίθεση στον αιφνιδιασμό, δημιούργησε όμορφες φάσεις και κατάφερε να φτάσει σε ένα μαξιλαράκι ασφαλείας (43-50). Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με τους νεαρούς αθλητές μας να δείχνουν ότι ελέγχουν τον ρυθμό του αγώνα, ωστόσο, ο ΑΟ Φιλοθέης έκανε ένα επιμέρους σερί 7-1, με το σκορ να φτάνει στο 59-60 στα 2,40′ για τη λήξη. Τότε, ο Βύρωνας Βάτσιος κέρδισε foul, το οποίο στάθηκε αφορμή για διαμαρτυρία του ΑΟ Φιλοθέης, με τον πάγκο του να χρεώνεται με τεχνική ποινή. Ο 23χρονος forward ευστόχησε και στις τρεις βολές, ενώ στην επόμενη επίθεση πέτυχε ένα παλικαρίσιο καλάθι, θέτοντας τις βάσεις της νίκης. Με μόλις μία εύστοχη βολή από τους φιλοξενούμενους, η Eurohoops Academy Λεόντειος βρήκε την ευκαιρία να «κλειδώσει» τη νίκη, με τον Άγγελο Βασσάλα να κάνει το 60-67. Το κερασάκι στην… τούρτα έβαλε ο Γιάννης Μαγγανάς με τρίποντο λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη!

Πέντε αθλητές ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Εριγκέρτ Μπέλλο να αναδεικνύεται για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι πρώτος σκόρερ, με 15 πόντους. Ακολούθησε ο Γιάννης Μαγγανάς με 13 πόντους. Εξαιρετικό παιχνίδι έκανε συνολικά και ο Μάριος Λούκα που προσέθεσε και άλλους 11 πόντους. Βύρωνας Βάτσιος και Παναγιώτης Σπυρόπουλος έφτασαν, επίσης, στους 10.

Με εκτός έδρας παιχνίδι θα συνεχίσει για μια ακόμη Παρασκευή η Eurohoops Academy Λεόντειος, αφού θα αντιμετωπίσει τον Κρόνο Γέρακα στο Κλειστό Γυμναστήριο Γέρακα (7/4, 21:30) για την 2η Αγωνιστική της Β’ Φάσης του Πρωταθλήματος Ανδρών.