Eurohoops Academy Λεόντειος | Πρωτάθλημα Παίδων: Ξεκίνησε με ευρεία διαφορά και βαθμολογική πρωτιά!

2023-04-07T14:12:23+00:00 2023-04-07T14:12:23+00:00.

Myrto Tsitsiou

07/Apr/23 14:12

Η Eurohoops Academy Λεόντειος επιβλήθηκε με +31 της Ακαδημίας Αμπελοκήπων, διαφορά που την έφερε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας!

Η Eurohoops Academy Λεοντείου ξεκίνησε με ευρεία νίκη την Τελική Φάση του Πρωταθλήματος Παίδων, επικρατώντας με 78-47 της Ακαδημίας Αμπελοκήπων. Αν και η ομάδα του Ανδρέα Ματθαίου δεν έδειξε τις καλύτερες των δυνατοτήτων της, πήρε τη νίκη με τέτοια διαφορά που ανέβηκε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα!

Η διαφορά ποιότητας μεταξύ της Eurohoops Academy Λεοντείου και της Ακαδημίας Αμπελοκήπων φάνηκε από τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Με τη μισή ομάδα να συμβάλει στην επίθεση από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο, αλλά και την αμυντική λειτουργεία να αποδίδει καρπούς, η ομάδα μας έφτασε στο +13 (23-10, 10′). Σταδιακά η απόσταση αυξήθηκε ακόμη περισσότερο, για να φτάσει το +19 στο ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να μην μπορούν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των αθλητών της Eurohoops Academy Λεοντείου. Παρά το γεγονός ότι δεν παρουσίασαν την ποιοτικότερη εκδοχή του παιχνιδιού τους, έφτασαν στο φινάλε στο μέγιστο μιας εντυπωσιακής διαφοράς.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Θάνος Ασημένιος, με 24 πόντους. Μεστή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Άγγελος Τζιλιάνος, ο οποίος πρόσθεσε και 15 πόντους. Διψήφιο αριθμό στο σκοράρισμα έφτασαν και οι Χρήστος Ρουμπίνης και Νίκος Τσαγκάρης.

Στην Πετρούπολη με την Ολυμπιάδα θα αγωνιστεί η Eurohoops Academy Λεόντειος για τη 2η Αγωνιστική της Τελικής Φάσης του Πρωταθλήματος Παίδων (8/4, 20:15).