Eurohoops Academy Λεόντειος | Πρωτάθλημα Παίδων: «Διπλό» πρόκρισης στον «καυτό» Γέρακα!

2023-04-22T15:15:34+00:00 2023-04-22T15:15:34+00:00.

Myrto Tsitsiou

22/Apr/23 15:15

Η Eurohoops Academy Λεόντειος πέρασε από την δύσκολη έδρα του Κρόνου Γέρακα και… ονειρεύεται!

Μία από τις σημαντικότερες νίκες της σεζόν πέτυχε η Eurohoops Academy Λεόντειος, κερδίζοντας τον Κρόνο Γέρακα με 60-54 και κάνοντας το 3/3! Οι αθλητές του Ανδρέα Ματθαίου δεν κατάφεραν απλά να «επιβιώσουν» στο Κλειστό Γυμναστήριο Γέρακα – το οποίο εκκενώθηκε για να ολοκληρωθεί το παιχνίδι – αλλά και να αναδείξουν τόσο το ταλέντο, όσο και την προσωπικότητά τους. Έτσι, η Eurohoops Academy Λεόντειος παραμένει η μοναδική αήττητη ομάδα στην Τελική Φάση του Πρωταθλήματος Παίδων της Β’ ΕΣΚΑ και θέλει μια ακόμη νίκη σε δύο παιχνίδια για να «σφραγίσει» τη θέση της στα Knock-Out πρόκρισης στο Final-6.

Τα highlights

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ, αλλά τη Eurohoops Academy Λεοντείου να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα (15-18, 10′). Στη δεύτερη περίοδο, οι νεαροί αθλητές μας δυσκολεύτηκαν να βρουν το δρόμο προς το καλάθι, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να περάσουν μπροστά. Η ένταση που επικρατούσε, παράλληλα, στις κερκίδες έγινε αιτία για εκκένωση του γηπέδου δύο λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου, με το το σκορ να είναι 27-23. Στο ημίχρονο ο Κρόνος Γέρακα προηγούταν με +6. Με το ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου οι αθλητές άρχισαν να «ροκανίζουν» τη διαφορά.

Στην τελευταία περίοδο η Eurohoops Academy Λεόντειος έκανε την ολική επαναφορά. Κάνοντας το καλύτερό τους επιθετικά και αμυντικά δεκάλεπτο, κατάφεραν να περάσουν ξανά μπροστά με τρίποντο του Εμμανουήλ Παναγιωτόπουλου (45-48). Ο Κρόνος Γέρακα, ωστόσο, πέρασε και πάλι μπροστά (50-48), με τον Νίκο Τσαγκάρη να κάνει το 50-50, αλλά και να παίρνει το rebound στην επόμενη άστοχη επίθεση των γηπεδούχων. Άγγελος Τζιλιάνος και Γιώργος Κόλλιας έκαναν το 2/2 από τη γραμμή της φιλανθρωπίας σε ένα κρίσιμο σημείο (51-54). Το ματς έφτασε, όμως, και πάλι στα ίσα με εύστοχο τρίποντο του Κρόνου, αλλά εκ τότε οι γηπεδούχοι δεν σκόραραν ξανά. Η τρομερή ενέργεια στην άμυνα και οι τελευταίοι τέσσερις πόντοι του Γιάννη Σιμόπουλου χάρισαν στην ομάδα μας το «ροζ» φύλλο και το προβάδισμα της πρόκρισης.

Ο Γιάννης Σιμόπουλος ήταν ο κορυφαίος σκόρερ του αγώνα, πετυχαίνοντας 16 πόντους. Διψήφιο αριθμό πόντων έφτασε και ο Άγγελος Τζιλιάνος, σε μια ακόμη μεστή εμφάνιση, με 11 πόντους.

Η Eurohoops Academy Λεόντειος θα αντιμετωπίσει μέσα σε λιγότερο από μια ημέρα τον ΑΟ Καρέα (22/4, 18:00) και την ΑΕ Πεντέλης (23/4, 16:00) στα δύο τελευταίας παιχνίδια της Τελικής Φάσης του Πρωταθλήματος Παίδων της Β’ ΕΣΚΑ.