Eurohoops Academy Λεόντειος: Οι Παμπαίδες κέρδισαν ομάδα του Παναθηναϊκού, το Junior την κόντραρε στα ίσα!

2023-05-03T17:00:01+00:00 2023-05-03T22:01:43+00:00.

Myrto Tsitsiou

03/May/23 17:00

Μοναδική αήττητη η Eurohoops Academy Λεόντειος στο Πρωτάθλημα Παμπαίδων Α’, κερδίζοντας ομάδα του «τριφυλλιού».

Με τον καλύτερο τρόπο έχει ξεκινήσει το Πρωτάθλημα Παμπαίδων Α’ η Eurohoops Academy Λεόντειος, καθώς έκανε το 4/4 κόντρα στον Παναθηναϊκό (Γ’) και παραμένει η μοναδική αήττητη ομάδα του 6ου Ομίλου! Αν κι δεν έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης, οι παίκτες του Ανδρέα Ματθαίου επικράτησαν με 54 – 72. Η πρώτη περίοδος έληξε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ αλλά τη Eurohoops Academy Λεοντείου να έχει το προβάδισμα. Οι παίκτες μας ανέβασαν την απόδοση τους στο δεύτερο δεκάλεπτο και να πηγαίνουν με το +16 στο ημίχρονο. Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου η Eurohoops Academy Λεόντειος είχε κάποιες αστάθειες στην απόδοσή της, αλλά στο τέταρτο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε αρχικά στο +10, και με ένα επί μέρους σερί στην επίθεση, η απόσταση άγγιξε ακόμη υψηλότερα επίπεδα.

Παράλληλα, η ομάδα του τμήματος Junior στον δεύτερο αγώνα της διοργάνωσης «Μίνι Μπάσκετ U12» της ΕΣΚΑ έδειξαν ένα εξαιρετικά ανταγωνιστικό πρόσωπο κόντρα στον Παναθηναϊκό (Β’). Σημαντική νίκη ενόψει της συνέχειας για τους παμπαίδες απέναντι στον Παναθηναϊκό.

Πρωτάθλημα Παμπαίδων Α’ | 6ος Όμιλος

4η Αγωνιστική

Παναθηναϊκός – Eurohoops Academy Λεόντειος 54 – 72

Δεκάλεπτα: 10-15, 12-23, 15-17, 17-17
Eurohoops Academy Λεόντειος (Ανδρέας Ματθαίος, Φραγκίσκος Λυγερός): Γκολέμη, Παναγιωτόπουλος, Φρατζέσκος, Καλομοίρης, Καριπίδης, Κοτσιαφίτης, Παπαδόπουλος, Σιμόπουλος, Φαναρτζής, Κασιμάτης, Κίτσος.