Eurohoops Academy Λεόντειος | Πρωτάθλημα Ανδρών: Ανέβηκε στην τρίτη θέση, πήρε και το πλεονέκτημα

2023-05-08T20:46:53+00:00 2023-05-08T20:47:37+00:00.

Myrto Tsitsiou

08/May/23 20:46

Η Eurohoops Academy Λεόντειος πέρασε από τη δύσκολη έδρα της ΑΕ Γκράβας, ανεβαίνοντας στη θέση της!

Ένα βήμα πιο κοντά στη Β’ ΕΣΚΑ βρίσκεται η Eurohoops Academy Λεόντειος, αφού κέρδισε την ΑΕ Γκράβας Πατησίων με 62-57. Αν και οι αθλητές μας δεν έπιασαν το μέγιστο της απόδοσής τους, με τον 17χρονο Εριγκέρτ Μπέλλο να ηγείται κατάφερε να πάρει ένα εξαιρετικά σημαντικό αποτέλεσμα σε μια πολύπλευρα δύσκολη έδρα. Έτσι, η ομάδα του Κωνσταντίνου Μελέτη ολοκλήρωσε τον Α’ Γύρο της Β’ Φάσης τρίτη, θέση που δίνει την άνοδο.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η ΑΕ Γκράβα Πατησίων ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα, με την ομάδα μας να δυσκολεύεται να βρει σκορ και να κάνει αρκετά λάθη (14-10, 10′). Στη δεύτερη περίοδο, η εικόνα της Eurohoops Academy Λεόντειο άλλαξε αρκετά, παίρνοντας αρχικά το προβάδισμα (16-18, 12′). Πετυχαίνοντας συνολικά πέντε τρίποντα, οι αθλητές του Κωνσταντίνου Μελέτη βρήκαν ρυθμό (26-29, 18′), με τον Αλέξανδρο Χρήστου να οδηγεί στην επίθεση. Ωστόσο, και οι γηπεδούχοι ήταν αρκετά εύστοχοι, με αποτέλεσμα να ισοφαρίσουν στο ημίχρονο (38-38, 20′).

Το ματς άρχισε ουσιαστικά από την αρχή. Αν και η Eurohoops Academy Λεοντείου δυσκολεύτηκε ξανά να συνδεθεί με το καλάθι, η ενέργεια του Εριγκέρτ Μπέλλο και η ψυχραιμία του Δημήτρη Κόγκα σε συνδυασμό με αποτελεσματικότερη άμυνα, την έφερε μπροστά στο φινάλε της τρίτης περιόδου (45-48, 30′). Στην τελευταία περίοδο η ομάδα μας βρισκόταν συνεχώς μπροστά στο σκορ, με τους γηπεδούχους να απειλούν, αλλά τελικά να μην καταφέρνουν να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο.

Ο Β’ Γύρος της Β’ Φάσης του Πρωταθλήματος Ανδρών της Γ’ ΕΣΚΑ θα ξεκινήσει με τη Eurohoops Academy Λεοντείου να υποδέχεται τον ΑΟ Φιλοθέης στο Κλειστό Γυμναστήριο Λεοντείου (12/5, 21:30).