Eurohoops Academy Λεόντειος | Πρωτάθλημα Ανδρών: Εξασφάλισε το βάθρο, παρά την ήττα στο φινάλε

2023-05-29T07:00:32+00:00 2023-05-29T17:31:37+00:00.

Myrto Tsitsiou

29/May/23 07:00

Η «πληγωμένη» Eurohoops Academy Λεόντειος μπορεί να ηττήθηκε στο Αιγάλεω από τον ΜΕΛΑΣ, όμως, «κλείδωσε» το μετάλλιο!

Με απουσίες των βασικών Βύρωνα Βάτσιου και Ανδρέα Καζιάνη παρατάχθηκε η Eurohoops Academy Λεόντειος στο Αιγάλεω κόντρα στον Μ.Ε.Λ.Α.Σ. Αγ. Ελευθέριο, όμως, πριν τα μισά του παιχνιδιού τραυματίστηκε και ο Εριγκέρτ Μπέλλο. Παρόλα αυτά, οι αθλητές του Κωνσταντίνου Μελέτη βρίσκονταν μπροστά καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, όμως, στο φινάλε οι γηπεδούχοι στάθηκαν τυχερότεροι και πήραν τη νίκη. Παρά την ήττα η Eurohoops Academy Λεόντειος εξασφάλισε και επίσημα τη θέση της στο βάθρο!

Τα highlights

Η εξέλιξη του αγώνα

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ, αλλά τη Eurohoops Academy Λεόντειο να έχει το προβάδισμα (9-14 στο 5’, 15-16 στο 10’). Στην αρχή της δεύτερης περιόδου η ομάδα μας έκανε ένα επιθετικό «ξέσπασμα» και έφτασε στο +9 (19-28). Η διαφορά αυτή διατηρήθηκε ως το ημίχρονο, με τη Eurohoops Academy Λεοντείου να ελέγχει πλήρως τον αγώνα (30-39, 20’). Ο Μ.Ε.Λ.Α.Σ. Αγ. Ελευθέριος, όμως, έδειχνε να θέλει πολύ το παιχνίδι και έτσι μπήκε μετά την ανάπαυλα πολύ επιθετικά. Αρχικά, μείωσε σε -4 (43-47), αλλά η Eurohoops Academy Λεόντειος κράτησε την πρωτοπορία, φτάνοντας και πάλι στο +7 (47-54). Τρία λεπτά πριν τη λήξη, με δύο εύστοχα τρίποντα η ομάδα του Αιγάλεω πέρασε μπροστά (60-59) και αμέσως μετά έκανε το +4 (67-63). Με την ομάδα μας να χάνει κρίσιμα ριμπάουντ και να είναι άστοχη στις τελευταίες επιθέσεις, οι γηπεδούχοι πήραν τελικά τη νίκη.

Το τελευταίο παιχνίδι της σεζόν θα δώσει η Eurohoops Academy Λεόντειος για την 8η Αγωνιστική της Β’ Φάσης του Πρωταθλήματος Ανδρών της Γ’ ΕΣΚΑ στο Κλειστό Γυμναστήριο Λεοντείου με αντίπαλο την ΑΕ Γκράβα Πατησίων (1/6, 20:00).