Eurohoops Academy Λεόντειος: Πάλεψαν κόντρα στο Περιστέρι, φινάλε στο TOP-10 της Αθήνας οι Παμπαίδες

2023-06-13T06:00:12+00:00 2023-06-15T06:39:23+00:00.

Myrto Tsitsiou

13/Jun/23 06:00

Η Eurohoops Academy Λεόντειος κόντραρε στα ίσα το μεγάλο φαβορί του Πρωταθλήματος Παμπαίδων Α’, ΓΣ Περιστερίου, λύγισε στις λεπτομέρειες.

Τεράστια προσπάθεια κατέβαλε απέναντι στο Περιστέρι η Eurohoops Academy Λεόντειος στο Knock-out παιχνίδι της Β’ Φάσης του Πρωταθλήματος Παμπαίδων Α’ της ΕΣΚΑ. Οι αθλητές του Ανδρέα Ματθαίου διεκδίκησαν με αξιώσεις την πρόκρισή τους στο Final-8 της διοργάνωσης, αλλά τελικά ηττήθηκαν από το μεγάλο φαβορί με 58-48. Έτσι, η ομάδα μας ολοκλήρωσε τη φετινή της σεζόν στην 10η θέση, ανάμεσα σε ιστορικές ομάδες της Αθήνας.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά για την ομάδα μας, με το Περιστέρι να μπαίνει στο ματς με εξαιρετικά ποσοστά στην επίθεση και την πρώτη περίοδο να λήγει με σκορ 21-9. Στη συνέχεια η Eurohoops Academy Λεόντειος έκανε την αντεπίθεσή της, μειώνοντας στο ημίχρονο σε απόσταση δύο καλαθιών (30-26, 20′). Μετά την ανάπαυλα οι γηπεδούχοι άνοιξαν ξανά τη διαφορά με συνεχόμενα σουτ τριών πόντων. Οι αθλητές μας, όμως, δεν το παράτησαν. Προσπάθησαν να κάνουν μια ακόμη αντεπίθεση στην τελευταία περίοδο, με την άμυνα να λειτουργεί εξαιρετικά, αλλά να χρειάζεται μεγαλύτερη ευστοχία για την… υπέρβαση.