Eurohoops Academy Λεόντειος | Πρωτάθλημα Νέων Ανδρών: Πρώτη εντός έδρας νίκη με… φόρα!

2023-10-20T07:00:42+00:00 2023-10-23T15:16:43+00:00.

Myrto Tsitsiou

20/Oct/23 07:00

Το 2/2 έκανε η Eurohoops Academy στο Πρωτάθλημα Νέων Ανδρών, πατώντας… γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο.

Την πρώτη της νίκη στο Κλειστό Γυμναστήριο Λεοντείου πανηγύρισε η Eurohoops Academy που επικράτησε της Ένωσης Ιλίου με 80-57 στη 2η Αγωνιστική του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Νέων Ανδρών. Η ομάδα από το Ίλιον, η οποία έχει σημαντική προϊστορία στις διοργανώσεις Νέων Ανδρών, ήταν ένας αξιόμαχος αντίπαλος. Παρόλα αυτά, οι αθλητές του Γιάννη Μουρμούρη έδειξαν την ανωτερότητά τους στο δεύτερο ημίχρονο και στο τέλος πέτυχαν και μια σημαντική διαφορά. Ο Αλέξανδρος Χρήστου πραγματοποίησε και πάλι μια ηγετική εμφάνιση, ενώ εξαιρετικά θετική ήταν και η παρουσία του 15χρονου Θάνου Ασημένιου. Άγγελος ΚατσαντώνηςΜάριο Λούκα και Δημήτρης Κανελλόπουλος άφησαν επίσης το αποτύπωμά τους στη νίκη. Στις απουσίες μπορεί να προστέθηκε ο Γιώργος Παπασταθόπουλος, όμως, στα θετικά νέα ήταν η επιστροφή του Γρηγόρη Παντελίδη.

Την επόμενη Τετάρτη (25/10, 22:00) η Eurohoops Academy θα αντιμετωπίσει το Οίον Αγ. Στεφάνου στο Κλειστό Αγ. Στεφάνου για την 3η Αγωνιστική.

Η εξέλιξη

Ούσα αρκετά ανανεωμένη με πολλούς αθλητές από τα μικρότερα ηλικιακά τμήματα η ομάδα της Eurohoops Academy βελτιώνεται συνεχώς από παιχνίδι σε παιχνίδι – ακόμη και από δεκάλεπτο σε δεκάλεπτο. Η Ένωση Ιλίου ξεκίνησε καλύτερα το ματς, μπαίνοντας σε θέση οδηγού (2-5). Με τους Άγγελος ΚατσαντώνηςΜάριο Λούκα και Θάνο Ασημένιο να πετυχαίνουν σημαντικά καλάθια, όμως, οι αθλητές μας έδωσαν το προβάδισμα στην ομάδα μας (11-7, 24-21). Σε αντίθεση με το παιχνίδι των φιλοξενούμενων το οποίο στηρίχθηκε σε ένα μόνο παίκτη, η ομάδα του Γιάννη Μουρμούρη είχε συνολικά ως «όπλο» την ομαδικότητα. Στη δεύτερη περίοδο, ο Αλέξανδρος Χρήστου μπήκε στην εξίσωση και με το επιθετικό του ταλέντο έφερε τη Eurohoops Academy για πρώτη φορά στο +10 (36-26).

Μετά την επιστροφή από τα αποδυτήρια η Ένωση Ιλίου έφτασε να απειλήσει την πρωτοπορία, αφού έφτασε ως το -2 (40-38). Ο Άγγελος Κατσαντώνης με πέντε συνεχόμενους προσωπικούς του πόντους έδωσε σημαντική ανάσα στην ομάδα μας, η οποία οδήγησε στο +6 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Στην τελευταία περίοδο ο Αλέξανδρος Χρήστου ήταν και πάλι εκεί για να «σφραγίσει» ουσιαστικά τη νίκη τη Eurohoops Academy. Οι 8 συνεχόμενοι πόντοι του δεν έδωσαν μόνο διψήφιο προβάδισμα, αλλά και το έναυσμα στους νεότερους συναθλητές του να δείξουν και εκείνοι το επιθετικό τους ταλέντο για να γίνει τελικά το +23.