Eurohoops Academy Λεόντειος | Πρωτάθλημα Ανδρών: Πάλεψε μέχρις εσχάτων, αλλά δέχθηκε την πρώτη της ήττα

2023-11-13T09:00:16+00:00 2023-11-15T09:22:27+00:00.

Myrto Tsitsiou

13/Nov/23 09:00

Η Eurohoops Academy ηττήθηκε στην Πετρούπολης από μία εκ των δυνατότερων ομάδων της διοργάνωσης.

Την πρώτη της ήττα στο Πρωτάθλημα Ανδρών της Β’ ΕΣΚΑ γνώρισε η Eurohoops Academy, με τον Άρη Πετρούπολης να βάζει στοπ στο αήττητο σερί της ομάδας μας στο Κλειστό Γυμναστήριο Πετρούπολης με σκορ 78-73. Οι αθλητές του Κωνσταντίνου Μελέτη διεκδικούσαν στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα τη νίκη, αλλά η ταχύτητα, η αποτελεσματικότητα στους αιφνιδιασμούς και ο αριθμός των rebounds ήταν τα στοιχεία τα οποία έδωσαν τη νίκη στους γηπεδούχους. Με τον ΑΟ Θρακομακεδόνων να παραμένει μόνος αήττητος, η Eurohoops Academy βρίσκεται πλέον στην τρίτη θέση, αλλά ισόβαθμη με τον Άρη Πετρούπολης.

Την ερχόμενη Πέμπτη η Eurohoops AcademyΛεόντειος θα υποδεχθεί στο Κλειστό Γυμναστήριο Λεοντείου για την 7η Αγωνιστική (16/11, 19:30) τον  ΑΘΛ.Η.Τ.Η.Σ., ο οποίος βρίσκεται στο 4-2.

Τα highlights

Η εξέλιξη

Στο ξεκίνημα του αγώνα ο Άρης Πετρούπολης αιφνιδίασε την ομάδα μας, μπαίνοντας μπροστά με 5-0. Με τον Ανδρέα Καζιάνη να είναι εντυπωσιακός από τη γραμμή του τριπόντου και τους Βύρωνα Βάτσιο και Παναγιώτη Σπυρόπουλο να ακολουθούν επιθετικά, η Eurohoops Academy πέρασε μπροστά στο σκορ (9-10, 14-15). Ωστόσο, οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικά εύστοχοι, έφτασαν τους 27 πόντους στο πρώτο κιόλας δεκάλεπτο, κλείνοντάς το με την πρωτοπορία (27-24). Τα αμέσως επόμενα λεπτά με τρία συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα ο Άρης Πετρούπολης έφτασε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (36-26, 12′). Εκμεταλλευόμενος μια περίοδο νωχελικότητας των νεαρών αθλητών μας έφτασε στο ημίχρονο με +11 (45-34).

Μετά την ανάπαυλα οι παίκτες του Κωνσταντίνου Μελέτη ξεκίνησαν μια ακόμη αντεπίθεση, με πρωταγωνιστές τον Μάριο Λούκα και τον Βύρωνα Βάτσιο. Έτσι, η ομάδα μας μείωσε προσωρινά σε απόσταση ενός καλαθιού (55-53). Στη τελευταία περίοδο οι δύο ομάδες βρίσκονταν συνεχώς πολύ κοντά, με τον Άρη Πετρούπολης να έχει στη μεγαλύτερη διάρκεια το πάνω χέρι. Με τη χαρακτηριστική της ομαδικότητα, η Eurohoops Academy ισοφάρισε σε 71-71, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να ολοκληρώσει μια ακόμη ανατροπή.