Eurohoops Academy Λεόντειος: Συνεχίζουν αήττητοι στην Α2 οι Παίδες, ήττα στις λεπτομέρειες οι Έφηβοι

2023-11-25T07:00:58+00:00 2023-11-27T11:08:06+00:00.

Myrto Tsitsiou

25/Nov/23 07:00

Μία από τις μόλις τρεις αήττητες ομάδες σε ολόκληρη την Α2 Παίδων είναι η Eurohoops Academy!

ΑΕΚΠανερυθραϊκός και Eurohoops Academy είναι οι μοναδικές τρεις ομάδες που παραμένουν αήττητες στους τρεις ομίλους της Α2 Παίδων, αφού η ομάδα μας επικράτησε με άνεση του Κρόνου Γέρακα με σκορ 62-26 για την 9η Αγωνιστική και παραμένει μόνη πρώτη στον 3ο Όμιλο. Για την ίδια «στροφή» της Α2 Εφήβων η Eurohoops Academy ηττήθηκε στις λεπτομέρειες από τη Νήαρ Ηστ με σκορ 70-75 και πλέον βρίσκεται στην έβδομη θέση του 3ου Ομίλου.

Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα στο Κλειστό Γυμναστήριο Λεοντείου η Eurohoops Academy έδειξε την αγωνιστική της ανωτερότητα έναντι του Κρόνου Γέρακα. Οι αθλητές του Γιάννη Μουρμούρη έφτασαν τη διαφορά στους 20 πόντους ήδη από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Με αφορμή την ευνοϊκή αυτή συγκυρία η ομάδας μας δοκίμασε νέα πράγματα σε συνθήκες αγώνα και, φυσικά, να μοιράσει τον χρόνο συμμετοχής σε όλα τα παιδιά. Γιάννης ΣιμόπουλοςΒασίλης Καλομοίρης και Νίκος Πάλλης ήταν οι αθλητές που ξεχώρισαν.

Στο δεύτερο παιχνίδι που φιλοξένησε το παρκέ της Λεοντείου Σχολής Αθηνών, η Eurohoops Academy ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Οι αθλητές του Ανδρέα Ματθαίου είχαν σταθερά το προβάδισμα ως το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Στην τελευταία περίοδο, ωστόσο, η ομάδα μας δεν ήταν συγκεντρωμένη στην άμυνα, με αποτέλεσμα ένας από τους πιο ταλαντούχους αθλητές της Νήαρ Ηστ να εκμεταλλευτεί την ευκαιρία και να χαρίσει, ουσιαστικά, τη νίκη στους φιλοξενούμενους.

Για την 10η Αγωνιστική του 3ου Ομίλου του Πρωταθλήματος της Α2 Παίδων η Eurohoops Academy θα αγωνιστεί στον ΕΣΝ Μάκρης (28/11, 19:30) και της Α2 Εφήβων θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον ΝΕΦΟ Νικηφόρο (28/11, 21:30).