Eurohoops Academy Λεόντειος | Πρωτάθλημα Νέων Ανδρών: Ξεκίνησε τον Β’ Γύρο, κάνοντας το 2/2 επί του ΓΑΟ Κουκουβαούνων!

2023-12-02T07:00:31+00:00 2023-12-04T17:48:40+00:00.

Myrto Tsitsiou

02/Dec/23 07:00

Μια νίκη πιο κοντά στην εξασφάλιση της δεύτερης θέσης, εν αναμονή της συνέχειας της διοργάνωσης η Eurohoops Academy.

Με τον καλύτερο τρόπο μπήκε στο Β’ Γύρο της Α’ Φάσης του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Νέων Ανδρών η Eurohoops Academy, επικρατώντας του ΓΑΟ Κουκουβαούνων με 64-50 για την 8η Αγωνιστική της διοργάνωσης. Η ομάδα του Γιάννη Μουρμούρη πάτησε… γκάζι στο τελευταίο δεκάλεπτο και πήρε την πέμπτη νίκη της, η οποία την διατηρεί μόνη της στη δεύτερη θέση του 1ου Ομίλου.

Για την 9η Αγωνιστική του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Νέων Ανδρών η Eurohoops Academy θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την τελευταία της κατάταξης Ένωση Ιλίου (6/12, 21:45).

Τα highlights

Η εξέλιξη

Η Eurohoops Academy ξεκίνησε να χτίζει σταδιακά μια μικρή διαφορά από τα πρώτα λεπτά (+6, 10′), την οποία κατάφερε να κρατήσει σε σταθερά επίπεδα ως το ημίχρονο (32-26). Στην αρχή του δεύτερου μισού ο ΓΑΟ Κουκουβαούνων έκανε την αντεπίθεσή του, με υψηλά ποσοστά ευστοχίας στην επίθεση. Η Eurohoops Academy διατήρησε παρόλα αυτά το ισχνό προβάδισμα στο τέλος της τρίτης περιόδου. Οι αθλητές του Γιάννη Μουρμούρη κράτησαν το καλύτερό τους δεκάλεπτο για το τέλος, αφού η επιθυμία της πρόκρισης στη Β’ Φάση είναι μεγάλη και δεν θα τους άφηνε να παραδώσουν εύκολα τα… όπλα. Δίνοντας τον καλύτερό τους εαυτό στην άμυνα, πήραν αυτοπεποίθηση στην επίθεση, με τους Παίδες Θάνο Ασημένιο και Εμμανουήλ Παναγιωτόπουλο να ηγούνται και να «σφραγίζουν» τη νίκη!