Eurohoops Academy Λεόντειος | Πρωτάθλημα Ανδρών: Πάλεψε με 6 σημαντικές απουσίες, αλλά ηττήθηκε

2023-12-03T07:00:19+00:00 2023-12-05T10:08:12+00:00.

Myrto Tsitsiou

03/Dec/23 07:00

Η Eurohoops Academy γνώρισε την ήττα σε ένα παιχνίδι ειδικών συνθηκών, αλλά δεν έχασε τη θέση της στον βαθμολογικό πίνακα.

Με έναν αθλητή της ηλικιακής κατηγορίας των Παίδων, δύο των Εφήβων και δύο των Νέων, η Eurohoops Academy βρέθηκε κοντά στη νίκη στο Κλειστό Γυμναστήριο Ηρακλείου, αλλά τελικά ηττήθηκε από τον Τυφώνα με σκορ 62-67 για την 9η Αγωνιστική του 2ου Ομίλου του Πρωταθλήματος Ανδρών της Β’ ΕΣΚΑ. Ο Κωνσταντίνος Μελέτης μέτρησε 6 σημαντικές απουσίες, καθώς σε αυτές των Γιάννη Μαγγανά και Εριγκέρτ Μπέλλο προστέθηκαν των Ανδρέα Καζιάνη, Αντώνη Πενταγιώτη, Αλέξανδρου Χρήστου και Δημήτρη Κανελλόπουλου, δίνοντας με αυτό τον τρόπο χρόνο συμμετοχής σε αρκετά νεαρότερους αθλητές, όπως ο Θάνος Ασημένιος και ο Μπιλ Ανοσίκιε. Ακόμη και έτσι, η ομάδα μας βρέθηκε σε σημείο να διεκδικεί τη νίκη στα τελευταία λεπτά – στην έδρα της μοναδικής ομάδας του ομίλου που προκρίθηκε στην Τελική Φάση του Κυπέλλου Ανδρών.

Αυτή την Πέμπτη η Eurohoops Academy θα φιλοξενήσει στο Κλειστό Γυμναστήριο Λεοντείου για τη 10η Αγωνιστική του Πρωταθλήματος Ανδρών τον Αθηναϊκό (7/12, 19:30), ο οποίος έχει 4-4 και 1 μηδενισμό.

Τα highlights

Η εξέλιξη

Οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν πιο έτοιμοι στα πρώτα λεπτά του αγώνα, παίρνοντας το προβάδισμα στο πρώτα λεπτά. Με το άγχος να επικρατεί στις τάξεις της Eurohoops Academy, ο Τυφών έφτασε ως το +10 (11-1). Παρόλα αυτά, οι αθλητές μας μείωσαν στο καλάθι στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στη συνέχεια η ομάδα του Ηρακλείου κατάφερε και πάλι να ξεφύγει λίγο, με την απόσταση να κυμαίνεται στους έξι πόντους. Στην τρίτη περίοδο οι αθλητές του Κωνσταντίνου Μελέτη πλησίασαν ακόμη περισσότερο, με αποτέλεσμα να ξεκινήσουν το τελευταίο δεκάλεπτο από το -1. Οι γηπεδούχοι, ωστόσο, ήταν περισσότερο εύστοχοι, πήραν μια μικρή διαφορά που αρκούσε για τη νίκη. Αξίζει να σημειωθεί, βέβαια, ότι η Eurohoops Academy ήταν καλύτερη σε επιμέρους στατιστικά του αγώνα, όπως τα τρίποντα (41% έναντι 33%), οι assists (14 έναντι 10) και τα κλεψίματα (7 έναντι 4), αλλά ήταν είχε το χαμηλότερο ποσοστό ευστοχίας της στις βολές ως τώρα στη σεζόν.