Eurohoops Academy Λεόντειος | Πρωτάθλημα Ανδρών: Παλικαρίσιο «διπλό» στο Βύρωνα!

2024-02-06T07:00:29+00:00 2024-02-07T17:38:47+00:00.

Myrto Tsitsiou

06/Feb/24 07:00

Η Eurohoops Academy έκαμψε την αντίσταση της μαχητικής Δόξας και έμεινε μόνη της στην τέταρτη θέση.

Επέστρεψε στην εικόνα του ξεκινήματός της στο Πρωτάθλημα Ανδρών της Β’ ΕΣΚΑ η Eurohoops Academy, πετυχαίνοντας μια δύσκολη νίκη επί της Δόξας Βύρωνα! Παρά το γεγονός ότι βρίσκεται στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας η ιστορικά ομάδα προέβαλε σθεναρή αντίσταση. Οι αθλητές του Κωνσταντίνου Μελέτη, ωστόσο, ήταν καλύτεροι και πήραν τη νίκη 68-62Ανδρέας ΚαζιάνηςΑλέξανδρος ΧρήστουΕριγκέρτ Μπέλλο και Μάριο Λούκα ξεχώρισαν σε ένα ακόμη ματς. Για μια ακόμη εβδομάδα, η Eurohoops Academy βρίσκεται τέταρτη στην κατάταξη του 3ου Ομίλου, αλλά πλέον μόνη της, δύο βαθμούς πίσω από τον Άρη Πετρούπολης.

Για την 17η Αγωνιστική της διοργάνωσης η Eurohoops Academy θα υποδεχθεί στο Κλειστό Γυμναστήριο Λεοντείου την Ολυμπιάδα Παπάγου (8/2, 19:30).

Τα highlights

Η εξέλιξη

Αν και το παιχνίδι στο παγωμένο Κλειστό Γυμναστήριος Εργάνης ξεκίνησε με τρίποντα εκατέρωθεν, οι δύο ομάδες ήταν κάπως μουδιασμένες, με τη Eurohoops Academy να παίρνει το προβάδισμα στο τέλος της πρώτης περιόδου. Με ένα επί μέρους σερί 16-7 η Δόξα Βύρωνα πέρασε μπροστά στα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου (25-22, 16′). Η ομάδα μας έδειξε γρήγορα αντανακλαστικά (28-28, 18′), αλλά το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με ένα καλάθι (33-31) ως απόρροια της συνολικής αναποτελεσματικότητάς της στην άμυνα.

Μετά την επιστροφή από τα αποδυτήρια η Eurohoops Academy πραγματοποίησε το καλύτερό της επιθετικά δεκάλεπτο, κυρίως με ομαδικές προσπάθειες μέσα από συνεργασίες. Σε συνδυασμό με την καλύτερή της απόδοση στην άμυνα έφτασε για πρώτη φορά στο +10 (42-42, 28′). Μερικές στιγμές αδράνειας και ορισμένες άστοχες ενέργειες, ωστόσο, ήταν αρκετές ώστε η Δόξα να επιστρέψει στο ματς (56-59, 34′). Το πάθος του Ανδρέα Καζιάνη, η ψυχραιμία του Βύρωνα Βάτσιου και η αξιοπιστία των σουτ του Αλέξανδρου Χρήστου έδωσαν σημαντικές λύσεις στα τελευταία λεπτά, οδηγώντας τελικά στην εκτός έδρας νίκη.