Eurohoops Academy Λεόντειος | Πρωτάθλημα Α2 Εφήβων: Με εκτός έδρας νίκη στο Σπόρτινγκ το νικηφόρο σερί στο 5-0!

2024-02-09T07:00:25+00:00 2024-02-13T12:22:45+00:00.

Myrto Tsitsiou

09/Feb/24 07:00

Παραμένει στο «παιχνίδι» της πρόκρισης στη Β’ Φάση η Eurohoops Academy.

Δύο βαθμούς μακριά από την θέση που δίνει το εισιτήριο για τη Β’ Φάση του Πρωταθλήματος Εφήβων της ΕΣΚΑ βρίσκεται η Eurohoops Academy! Οι αθλητές του Ανδρέα Ματθαίου επιβλήθηκαν του ΑΟ Σπόρτινγκ σε μια έδρα με πολύ ένταση, με σκορ με 59-47. Έχοντας επιβάλλει από τα πρώτα λεπτά του αγώνα το παιχνίδι της, η Eurohoops Academy βρισκόταν μπροστά σε όλη τη διάρκεια. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πλησιάσουν στην τρίτη περίοδο, όμως, με ένα μεστό τελευταίο, οι αθλητές μας πήραν τη νίκη με διψήφια διαφορά. Παρά τις σημαντικές απουσίες, οι αθλητές της ομάδας Παίδων που συμπλήρωσαν το ρόστερ ανταποκρίθηκαν στην πρόκληση, με τον Εμμανουήλ Παναγιωτόπουλο, μάλιστα, να αναδεικνύεται πρώτος σκόρερ. Η ομάδα μας πέτυχε, έτσι, την πέμπτη σερί νίκη της, παρέμεινε αήττητη το 2024 και διατηρεί μαθηματικές ελπίδες για την πρόκριση, με τέσσερις αγώνες να απομένουν.

Για την 19η Αγωνιστική η ομάδα της Eurohoops Academy θα υποδεχθεί στο Κλειστό Γυμναστήριο Λεοντείου τη Νίκη Αμαρουσίου (13/2, 21:00).