Eurohoops Academy Λεόντειος | Πρωτάθλημα Ανδρών: Μπέλλο και Βάτσιος την οδήγησαν στο τέταρτο σερί «διπλό»

2024-03-04T07:00:31+00:00 2024-03-08T16:43:52+00:00.

Myrto Tsitsiou

04/Mar/24 07:00

Σε ένα παιχνίδι όπου ο Εριγκέρτ Μπέλλο δήλωσε ηχηρά την επιστροφή του, η Eurohoops Academy πήρε μια σημαντική βαθμολογικά νίκη στο Μετς.

Η Eurohoops Academy πήρε τη νίκη επί του ΑΘΛ.Η.Τ.Η.Σ. με 72-61 στο Κλειστό Γυμναστήριο Μετς. Αν και στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν κοντά στο σκορ, στο δεύτερο μισό οι αθλητές του Κωνσταντίνου Μελέτη επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους και έφτασαν σε διψήφια διαφορά. Ο 17χρονος Εριγκέρτ Μπέλλο ήταν ο κορυφαίος του αγώνα, όντας ο πρώτος σκόρερ, αλλά και κομβικός σε κρίσιμα σημεία και στις δύο πλευρές του παρκέ, ενώ αξιοσημείωτη ήταν και η εμφάνιση του Βύρωνα Βάτσιου. Η Eurohoops Academy παραμένει στην τέταρτη θέση της κατάταξης, καθώς και οι προπορευόμενοι συνέχισαν με νίκες. Για την 22η Αγωνιστική του Πρωταθλήματος Ανδρών της Β’ ΕΣΚΑ η ομάδα της Eurohoops Academy θα αγωνιστεί και πάλι εκτός έδρας με αντίπαλο τον ΓΣ Άρτεμις Αχαρνών στο Κλειστό Γυμναστήριο Ζεφυρίου (7/3, 21:00).

Τα highlights

Η εξέλιξη

Το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα είχε δυο διαφορετικά «πρόσωπα». Μετά το ισορροπημένο ξεκίνημα, η Eurohoops Academy έκανε ένα επί μέρους σερί και έχτισε μια διαφορά ασφαλείας (8-14). Ωστόσο, ο ΑΘΛ.Η.Τ.Η.Σ. έκανε μια αντεπίθεση, φέρνοντας το ματς στα ίσα (17-17). Στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου οι γηπεδούχοι πέρασαν ακόμη και μπροστά, κάνοντας το +5 (29-24). Αυτή, όμως, ήταν η μέγιστη διαφορά με την οποία βρέθηκε πίσω η ομάδα μας. Οι αθλητές του Κωνσταντίνου Μελέτη έκαναν το δικό τους σερί και με μια εξαιρετική ενέργεια του Άγγελου Κατσαντώνη πέρασε μπροστά στη λήξη του ημιχρόνου.

Μετά την ανάπαυλα η Eurohoops Academy πάτησε… γκάζι στην επίθεση και με τον Εριγκέρτ Μπέλλο να ηγείται διεύρυνε την απόσταση. Στην τελευταία περίοδο, η διαφορά άγγιξε ακόμη και το +16 (50-66) για την ομάδα μας. Ως το τέλος του αγώνα οι αθλητές μας διατήρησαν την απόσταση σε σταθερά επίπεδα και έφυγαν με το δωδέκατο «ροζ» φύλλο.