Eurohoops Academy Λεόντειος | Πρωτάθλημα Α1-Α2 Παίδων: Ολοκλήρωσε μια ονειρεμένη σεζόν, γράφοντας ιστορία!

2024-04-08T10:37:54+00:00 2024-04-08T10:37:54+00:00.

Myrto Tsitsiou

08/Apr/24 10:37

Οι πρώτοι Πρωταθλητές της Eurohoops Academy άγγιξαν το… όνειρο ως το τελευταίο λεπτό κόντρα στον Δούκα.

Για σχεδόν δέκα λεπτά η Eurohoops Academy βρέθηκε να προηγείται του ΑΣΕ Δούκα στο Δαΐς, αγκαλιάζοντας την πρόκριση στο Final-4 του κοινού Πρωταθλήματος της Α1-Α2 Παίδων! Η ομάδα του Γιάννη Μουρμούρη διεκδίκησε στα ίσα το ματς, αλλά λύγισε στο φινάλε με σκορ 70-77. Οι Θάνος ΑσημένιοςΓιάννης ΣιμόπουλοςΣπύρος Καραούλιας, Εμμανουήλ Παναγιωτόπουλος και Νίκος Μητρόπουλος πρωταγωνίστησαν στην μεγάλη βραδιά, αλλά όλοι οι αθλητές και προπονητές έδωσαν και την ψυχή τους στο παρκέ, κάνοντας υπερήφανο ολόκληρο τον Οργανισμό Eurohoops και κερδίζοντας τον σεβασμό αντιπάλων και φιλάθλων! Στο πλευρό της ομάδα μας βρέθηκε ο Θοδωρής Παπαλουκάς, σύσσωμο το προπονητικό επιτελείο της Eurohoops Academy και πολλοί αθλητές της ακαδημίας μας από διάφορα τμήματα, δίνοντας ένα ηχηρό μήνυμα για το μέλλον.

Τα highlights

Το παιχνίδι στο παρκέ του Δαΐς ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα της Eurohoops Academy, αφού μετά το πρώτο ισόπαλο τρίλεπτο οι αθλητές μας μπήκαν μπροστά στο σκορ (6-10). Με μέγιστη διαφορά το +6, η ομάδα μας έπαιζε εξαιρετικό μπάσκετ και έδειχνε να έχει επιβάλει το ρυθμό της ως το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Στη δεύτερη περίοδο ο ΑΣΕ Δούκα πήρε τα ηνία της αναμέτρησης (24-20). Αν και οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ξεφύγουν στα μισά του δεκαλέπτου (31-25), με ένα επί μέρους σερί 6-0 η Eurohoops Academy ισοφάρισε (31-31) και παρέμεινε σε απόσταση… αναπνοής ως το τελευταίο λεπτό πριν το ημίχρονο. Τότε, οι τέταρτοι του Πρωταθλήματος της Α1 έφτασαν τη διαφορά στο μεγαλύτερο βαθμό της (43-37, 20′).

Μετά την ανάπαυλα ο Δούκας πραγματοποίησε το καλύτερό του πεντάλεπτο στο ματς, δυσκολεύοντας την επιθετική λειτουργία των αθλητών μας και φτάνοντας την απόσταση για πρώτη και μοναδική φορά στο +10 (52-42). Παρόλα αυτά, η Eurohoops Academy είχε ακόμη αρκετά ψυχικά αποθέματα. Η ομάδα του Γιάννη Μουρμούρη παρέμενε αρκετά κοντά στο σκορ μέχρι τα τελευταία λεπτά του αγώνα, οπότε έφτασε σε απόσταση ενός τριπόντου (63-60). Το παιχνίδι έμοιαζε να έχει πάρει «φωτιά» και η Eurohoops Academy έμοιαζε ικανή να πάρει το «ροζ» φύλλο, με πρωταγωνιστές του Θάνο Ασημένιο και Γιάννη Σιμόπουλο. Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα και ενώ το σκορ ήταν 73-67 ο νεαρός Guard πέτυχε το μοναδικό τρίποντο της ομάδας μας στον αγώνα για να μειώσει εκ νέου σε απόσταση τριών πόντων. Παρόλα αυτά, η ποιοτική ομάδα των Εκπαιδευτηρίων διασφάλισε την πρωτοπορία της και έφτασε τελικά στη νίκη.

Παρά το τελικό αποτέλεσμα, η αξιοθαύμαστη εμφάνιση της Eurohoops Academy στην «πρεμιέρα» της στα παρκέ της Α1, μαζί με την κατάκτηση του Πρωταθλήματος της Α2 | Β’ Δυναμικότητας και την Back-To-Back άνοδο ολοκλήρωσαν μια ονειρεμένη σεζόν! Η πρώτη ουσιαστικά ομάδα που έκανε πράξη την ενοποίηση της Eurohoops Academy Εξέλιξις και της Eurohoops Academy Λεοντείου, το προσωπικό… στοίχημα του Τεχνικού Διευθυντή, Κωνσταντίνου Μελέτη, απέδειξαν ότι το μέλλον της ανήκει!