Eurohoops Academy Λεόντειος | Πρωτάθλημα Ανδρών: Έχασε την ευκαιρία, για νίκη – πρόκριση στο do or die με Εύνικο!

2024-04-07T11:55:26+00:00 2024-04-08T11:56:39+00:00.

Myrto Tsitsiou

07/Apr/24 11:55

Σε μια αγωνιστική όπου όλα τα αποτελέσματα συνηγόρησαν υπέρ της Eurohoops Academy, η ομάδα μας ηττήθηκε στην Πετρούπολη.

Στη δυσκολότερη ίσως – από άποψη εγκαταστάσεων – έδρα της διοργάνωσης η Eurohoops Academy ηττήθηκε από την Ίριδα Πετρούπολης με 68-76 για την 25η Αγωνιστική του Πρωταθλήματος Ανδρών της Β’ ΕΣΚΑ. Παρά τις σημαντικές απουσίες των Εριγκέρτ Μπέλλο και Άγγελου Κατσαντώνη, οι αθλητές του Κωνσταντίνου Μελέτη πάλεψαν καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα και βρέθηκαν κοντά στο «διπλό». Η συγκεκριμένη ήττα θα μπορούσε να κάνει την «υπόθεση» πρόκριση πολύ δύσκολη, όμως, οι παράλληλες ήττες του ΓΣ Κηφισιάς και του Αθηναϊκού την έχουν δώσει αποκλειστικά στα… χέρια της. Με νίκη στο τελευταίο παιχνίδι της κανονικής διάρκειας κόντρα στον δεύτερο Εύνικο, η νεοφώτιστη Eurohoops Academy θα μπει στα Play-Offs και θα διεκδικήσει την δεύτερη συνεχόμενη άνοδο. Ωστόσο, το παιχνίδι στο Κλειστό Γυμναστήριο Λεοντείου (11/4, 19:30) δεν θα είναι τόσο… μονοσήμαντο, αφού η ομάδα των Άνω Λιοσίων με δική της νίκη ελπίζει στην πρώτη θέση και την απευθείας άνοδο στην Α’ ΕΣΚΑ.

Δείτε τα highlights του αγώνα στο Hudl.

Η Ίρις Πετρούπολης μπήκε… φουριόζα στο ματς, καταφέρνοντας να δημιουργήσει από τα πρώτα λεπτά ένα «μαξιλαράκι» ασφαλείας (16-9). Η Eurohoops Academy στη συνέχεια ακολούθησε τον επιθετικό της ρυθμό και με ένα buzzer-beater τρίποντο του Τάσου Ρένεση ισοφάρισε στο τέλος του δεκαλέπτου (24-24, 10′). Στη δεύτερη περίοδο, ωστόσο, τα ποσοστά των γηπεδούχων παρέμεναν υψηλά, με τους αθλητές μας να μην έχουν την ίδια τύχη. Στο τέλος του ημιχρόνου, μάλιστα, η ομάδα της Πετρούπολης έφτασε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (+11, 20′). Παρόμοια ήταν η εικόνα και στην τρίτη περίοδο, με την Eurohoops Academy να είναι αποδοτικότερη αμυντικά, αλλά να μην καταφέρνει να κάνει μια επιθετική… υπέρβαση για να καταφέρει να πλησιάσει. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι αθλητές του Κωνσταντίνου Μελέτη έδειχναν να πιστεύουν ότι το αποτέλεσμα δε είχε κριθεί. Με δύο τρίποντα του Αλέξανδρου Βάτσιου η διαφορά έπεσε στους -5 (64-59). Αλλά και πάλι η Ίρις απομακρύνθηκε. Με τον Ανδρέα Καζιάνη να μπαίνει μπροστά η ομάδα μας κατάφερε να μειώσει σε απόσταση ενός τριπόντου στο τελευταίο λεπτό (71-68). Δεν κατάφερε, όμως, να βρει ξανά στόχο και έτσι έφυγε από το Κλειστό Γυμναστήριο Αγίας Τριάδας με το «κίτρινο» φύλλο.